Ήττα με 28-35 για τον Φίλιππο από τον Διομήδη στη Βέροια

Τη νίκη με 35-28 πανηγύρισε ο Διομήδης Άργους στη Βέροια σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα ενός αμφίρροπου αγώνα όπου οι τερματοφύλακες των 2
ομάδων ήταν από τους διακριθέντες. Ο αγώνας δεν ξεκίνησε και τόσο καλά για τους γηπεδούχους καθώς ο Διομήδης έδειχνε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Χερουβείμ, ο οποίος έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, έδωσε λύσεις επιθετικά στα πρώτα λεπτά καθώς η ομάδα της Βέροιας δεν κατάφερε να τον περιορίσει.
Στη συνέχεια, ο Κουκουτσίδης έπαιξε man to man κι έτσι μειώθηκε η ζημιά που είχε ήδη προκαλέσει.

Στο πρώτο 20 λεπτο η διαφορά έφτασε ακόμη και στα πέντε τέρματα (15-20). Στη συνέχεια, δύο αποκρούσεις του Κορωνά και οι λύσεις που βρήκε στην επίθεση ο Φίλιππος από τους Τριανταφυλλίδη, Στηβ Παπαδόπουλο και Αποστολίδη, έφεραν τη διαφορά στο ένα τέρμα (11-12) τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Διομήδης όμως βρήκε κάποια γκολ κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 11-15.

Στο δεύτερο μέρος, οι «Λύκοι» έκαναν ένα αρκετά συγκεντρωμένο παιχνίδι και δεν άφησαν πριθώριο στον Φίλιππο να διεκδικήσει κάτι παραπάνω αφού η διαφορά έμενε σταθερά στα 4-5 γκολ. Μάλιστα, στο 55ο λεπτό έφτασε ακόμα και τα 9 τέρματα. Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε νικητή τον Διομήδη με 35-28.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-35

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-5, 5-8, 5-10, 8-11, 11-15 (ημχ.) 15-18, 17-22, 20-23, 21-27, 23-31, 28-35

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Γιούπης): Ευαγγελόπουλος, Τζίμπουλας 4, Ταραμονλής, Παντελίδης, Τριανταφυλλίδης Α. 5, Τριανταφυλλίδης Δ. 2, Τσούλος, Παπαδόπουλος 7, Τσαμουρίδης, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 4, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς 1, Φιλόσογλου.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Ζλατάνος, Παπαντωνόπουλος, Κρεμαστιώτης 3, Αργυρού 3, Μπλάτος, Χερουβείμ 6, Τσιγαρίδας 1, Χαντέλης 5, Χειβοδόπουλος 2, Δάσκαλος 3, Τότος 8, Ρουσσόπουλος 1, Λαμπρόπουλος, Αρσενασβίλι 2, Τσάτσας 1, Μπότσαρης.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 7-7 Πέναλτι: 4/4-2/3, Κόκκινη κάρτα: Κωστακίδης 45.39 (τρία δίλεπτα)