Την πρώτη θέση στην Κεντρική Μακεδονία και την 2η θέση πανελλαδικά, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Unknown Mission League που διοργανώθηκε από τον Ελληνικό Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (Η.Ε.R.O.) κατέλαβε η ομάδα παιδιών "metashifters" της Ακαδημίας ρομποτικής "technology robotics academy" της "Δικτύωσης", της Ε’ και ΣΤ’ τάξης Δημοτικού, αποτελούμενη από τους: Μανώλη Παπαοικονόμου, Στέργιο Περηφανόπουλο και Γιώργο Καραγιάννη.
Οι μικροί εφευρέτες από την Βέροια κατάφεραν με τις γνώσεις, τη φαντασία, το μεράκι και τις δεξιότητές τους να ανταποκριθούν με απόλυτη επιτυχία σε μία άγνωστη αποστολή... Κατάφεραν να κατασκευάσουν ένα ρομποτικό μικρό φορτηγό με ανάλογο φορτίο, το οποίο διένυσε απόσταση κάθετης και οριζόντιας διαδρομής, διασχίζοντας γέφυρα κατασκευασμένη από τα ίδια τα παιδιά και εναποθέτοντας με επιτυχία το φορτίο σε σταθερή βάση.
Ο… διαφορετικός διαγωνισμός Ρομποτικής πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου στη Θεσσαλονίκη με παιδιά και φοιτητές από όλη την Κεντρική και Δυτική Μακεδονία. Η διακριθείσα ομάδα από την Βέροια κατάφερε να λάβει την πρώτη θέση μεταξύ ομάδων μαθητών δημοτικού, ενώ συνολικά στην Κεντρική Μακεδονία συμμετείχαν 46 ομάδες και περισσότερα από 150 άτομα. Καινοτομία του διαγωνισμού αποτέλεσε το γεγονός ότι οι ομάδες έμαθαν την αποστολή την ημέρα του διαγωνισμού και συναγωνίστηκαν με συνολικά 162 ομάδες και πάνω από 600 παιδιά από όλη την χώρα, αφού ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε 9 πόλεις και περιφέρειες.
Ο Διαγωνισμός STEAM και Ρομποτικής «UML 2024» στη Θεσσαλονίκη ήταν υπό την Αιγίδα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και διοργανώθηκε από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό H.E.R.O., τη Σχολή Ρομποτικής MindLab Education και το Κολλέγιο Ανατόλια. Η συμμετοχή στον διαγωνισμό έδωσε τη δυνατότητα στις ομάδες παιδιών και νέων 9-25 ετών να παρουσιάσουν όσα έχουν μάθει σε πραγματικό χρόνο και να διεκδικήσουν θέσεις σε παγκόσμιους διαγωνισμούς που θα πραγματοποιηθούν τον Αύγουστο του 2024 στο Πεκίνο και την Βραζιλία.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Μπράβο ρε αλάνια, συγχαρητήρια!
ΑπάντησηΔιαγραφή