Την Δευτέρα 27 Μαρτη το Νέο Πολυκεντρικό Μουσείο ΑΙΓΩΝ, ενα πραγματικό στολίδι, ένα Παράθυρο στον Κόσμο του Μ. Αλεξάνδρου,επισκέφτηκε το ΚΑΠΗ Δήμου Βέροιας του Ν.Π. ΚΑΠΑ.
Λιτό και πρωτοποριακό εντυπωσιάζει με τις αδρές γραμμές του που γίνονται ένα με τον αρχαιολογικό χώρο και καταφέρνει να ενώσει δυναμικά το σύνολο των παλαιών, αλλά και των νέων αρχαιολογικών θυλάκων της αρχαίας πόλης, προσφέρει άμεση γνωριμία με πολιτισμούς και στενή συνομιλία με το παρελθόν και τις πνευματικές μορφές που το σημαδεύουν.
Τα μελή υποδέχτηκε η Κα Χαρίση Αντωνια, διδάκτωρ της Ιστορίας και Γ.Γ. του Συλλόγου Φίλων Πολυκεντρικού Μουσείου Αιγών, οπου μίλησε για τις δράσεις του Συλλόγου, οι όποιες γίνονται με την υποστήριξη της Εφορειας Αρχαιοτήτων.
Το Σωματείο Φίλων Πολυκεντρικού Μουσείου είναι διεθνούς εμβέλειας ,όπως μας ειπαν η Κα Χαριση και η Κα Καπουρογλου Ειρηνη, όπως εξάλλου και οι οικουμενικές προσωπικότητες που πρεσβεύει ,τον Μ Αλέξανδρο και Φίλιππο.
Στην συνεχεία τα μέλη ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου από την Κα Παπαδοπούλου Νικη Αρχαιολόγο και τον Αντιδήμαρχο Τουρισμού και Αντιπροεδρο του ΚΑΠΑ ΒΕΡΟΙΑΣ, Κο Ασλανίδη Λάζαρο , όπου είχαν την ευκαιρία για μια βιωματική ανάγνωση ενός λαού, ενός σπουδαίου πολιτισμού, που άφησε τα ίχνη του στην Μακεδονική Γη των ΑΙΓΩΝ.
Ο πρόεδρος του ΚΑΠΑ Δήμου Βεροίας Κος Δέλλας Αθανάσιος, η Διευθυντρια του ΚΑΠΑ Κα Αθανασια Γιαμουσταρη ,η προϊσταμένη του Ζ τμηματος Κοινωνικης Προστασιας Και Αλληλεγγυης Κα Σοφία Παναγιωτίδου, ευχαριστουν θερμά, την Αντιδημαρχια Τουρισμου Βεροιας και τον Κο Ασλανιδη Λαζαρο, την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας και τον Σύλλογο Φιλων Πολυκεντρικού Μουσείου Αιγών, για την πολυτιμη βοηθεια τους για την υλοποιηση της δρασης για τα μελή του ΚΑΠΗ Βεροιας.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Παρακαλούμε τα σχόλια να είναι σύντομα και να χρησιμοποιείτε nickname για τη διευκόλυνση του διαλόγου. Ο «Βεροιώτης» δεν υιοθετεί τις απόψεις των σχολιαστών, οι οποίοι και είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για αυτές.