Ενισχύει την ψηφιοποίηση των υπηρεσιών του ο Δήμος Βέροιας, εγκαινιάζοντας δύο νέες ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Οι Ηλεκτρονικές Πληρωμές και η Προσωποποιημένη Πληροφόρηση Δημότη βρίσκονται πλέον στη διάθεση των δημοτών, μέσω της ενιαίας πλατφόρμας ψηφιακών υπηρεσιών eservices.veria.gr. Αφορούν στην εξυπηρέτηση και τη διευκόλυνση πολίτη για την εξόφληση βεβαιωμένων και μη βεβαιωμένων οφειλών (Ηλεκτρονικές Πληρωμές) και για τη δυνατότητα δημιουργίας προφίλ του δημότη με καταχώρηση στοιχείων επικοινωνίας και ενημέρωση από τον δήμο για δράσεις και νέες υπηρεσίες (Προσωποποιημένη Πληροφόρηση Δημότη).
Ηλεκτρονικές Πληρωμές
Οι Ηλεκτρονικές Πληρωμές προσφέρουν στον δημότη τη δυνατότητα εξόφλησης βεβαιωμένων οφειλών στο ΑΦΜ του εγγεγραμμένου χρήστη. Η υπηρεσία αυτή αναλαμβάνει την επικοινωνία μεταξύ των οικονομικών εφαρμογών του Δήμου Βέροιας και την εμφάνιση των οφειλών στον δημότη, οι οποίες έχουν βεβαιωθεί μέσω του ΑΦΜ του. Στη συνέχεια δίνεται η δυνατότητα επιλογής όλων ή μέρους των οφειλών για τη μεταφορά τους σε ασφαλές περιβάλλον της τράπεζας και την ολοκλήρωση της πληρωμής. Η απόδειξη αποστέλλεται αυτόματα με την ολοκλήρωση της πληρωμής, μέσω email.
Προσωποποιημένη Πληροφόρηση Δημότη
Μέσω της υπηρεσίας της Προσωποποιημένης Πληροφόρησης Δημότη δίνεται η δυνατότητα στο πολίτη για την εγγραφή του μέσω των κωδικών TAXIS στην πλατφόρμα Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών του Δήμου Βέροιας. Στη συνέχεια μπορεί να πλοηγηθεί μέσα από το προφίλ του στις εγγεγραμμένες υπηρεσίες, όπως επίσης να προβάλει και να αλλάξει τα στοιχεία επικοινωνίας του (Διεύθυνση, τηλ. επικοινωνίας, email κλπ). Επιπλέον, δίνεται η δυνατότητα εγγραφής και αποστολής μαζικών ειδοποιήσεων από τις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες προς τους εγγεγραμμένους δημότες για δράσεις και νέες υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες.
Ο Δήμος Βέροιας συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό τον ψηφιακό του μετασχηματισμό, γεγονός που τον κατατάσσει στις πρώτες θέσεις σε πανελλαδικό επίπεδο στην παροχή υψηλού επιπέδου ηλεκτρονικών υπηρεσιών. Οι Ηλεκτρονικές Πληρωμές και η Προσωποποιημένη Πληροφόρηση Δημότη είναι διαθέσιμες προς όλους τους δημότες από τον Δήμο Βέροιας και αποσκοπούν στην καλύτερη εξυπηρέτηση, βάσει του ολοκληρωμένου σχεδίου υλοποίησης του προγράμματος ψηφιακού μετασχηματισμού της Δημοτικής Αρχής.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Λογαριασμό νερού να πληρώνουμε με χρ.κάρτα απευθείας όπως πληρώνουμε τη ΔΕΗ και τα τηλέφωνα να κάνετε και τα άλλα που είναι μια 1 ή και καμία φορά τον χρόνο δεν είναι και τόσο αναγκαία.
ΑπάντησηΔιαγραφήΑυτό έχει γινε φιλε εδω και χρονια - δες καλα το λογαριασμο σου εχει κωδικο παγιας εντολής
ΔιαγραφήΗ ΠΑΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.
ΔιαγραφήΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ Ή ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΠ ΤΟΠ