Η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων (Ο.Ε.Σ.Α.Δ.) Ημαθίας σε συνεργασία με τον Δήμο Βέροιας και το ΚΑΠΑ Δήμου Βέροιας θέλοντας να συνδράμουν στην καταπολέμηση της βίας στους αθλητικούς χώρους και να διατηρήσουν ζωντανή τη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη Καμπανού, προκήρυξαν εις μνήμη του τους αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΊΑΣ «Άλκης παρών», με τουρνουά μπάσκετ που θα διεξαχθεί από την Δευτέρα 16 έως την Τετάρτη 18 Μαΐου, μεταξύ σχολικών ομάδων Δημοτικών και Γυμνασίων της Βέροιας (σχ. Έτους 2021-22).
Οι αγώνες για τα οκτώ (8) Δημοτικά σχολεία ξεκινούν την Δευτέρα 16 Μαΐου 2022 στο ΔΑΚ Μακροχωρίου και θα συνεχιστούν την Τρίτη 17 Μαΐου, στο ίδιο αθλητικό κέντρο, με τους αγώνες για τα οκτώ (8) Γυμνάσια του δήμου. Οι τελικοί του τουρνουά (Δημοτικά & Γυμνάσια) θα διεξαχθούν στο αθλητικό πάρκο «Άλκης Καμπανός» (περιοχή Βικέλα), όπου θα γίνει η Τελετή Ονοματοδοσίας σε μνήμη και προς τιμήν του 19χρονου νέου που έχασε τόσο άδικα τη ζωή του πέφτοντας θύμα τυφλής οπαδικής βίας.
Η ώρες τέλεσης των αγώνων για τα Δημοτικά Σχολεία είναι:
Δευτέρα 16 Μαΐου 2022, από 08:30 έως 13:15 (ΔΑΚ Μακροχωρίου)
Για τα Γυμνάσια:
Τρίτη 17 Μαΐου 2022, από 09:30 έως 12:45 (ΔΑΚ Μακροχωρίου)
Η Τελετή Ονοματοδοσίας του αθλητικού πάρκου (περιοχή Βικέλα) σε «Άλκης Καμπανός» θα πραγματοποιηθεί στις 10:15 π.μ. την Τετάρτη 18 Μαΐου 2022, όπου και θα ακολουθήσουν οι τελικοί αγώνες καλαθοσφαίρισης.
Η πρωτοβουλία για την τέλεση των αγώνων γίνεται με γνώμονα το χρέος όλων μας να εμφυσήσουμε στα παιδιά το πνεύμα του «ευ αγωνίζεσθαι» και της μηδενικής ανοχής απέναντι στην βία στα γήπεδα, στην οπαδική και γενικότερα σε κάθε μορφή βίας. Στους αγώνες συμμετέχουν οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ των Δημοτικών Σχολείων και όλων των τάξεων του Γυμνασίου στους οποίους θα δοθούν μπλούζες με γραμμένο το «Άλκης παρών» και τον αριθμό 19. Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν με την υποχρεωτική παρουσία γιατρού.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Παρακαλούμε τα σχόλια να είναι σύντομα και να χρησιμοποιείτε nickname για τη διευκόλυνση του διαλόγου. Ο «Βεροιώτης» δεν υιοθετεί τις απόψεις των σχολιαστών, οι οποίοι και είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για αυτές.