Ήττα του Φιλίππου στον Τρίτων με 80-68

Την ήττα με 80-68 γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας από την αξιόμαχη ομάδα του Τρίτων. Οι παίκτες του Χρήστου Μπαλτσιώτη δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να βρεθούν μπροστά στο σκορ και μοιραία έχασαν το ροζ φύλλο αγώνα που τόσο ήθελαν. Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρ' ότι ο Φίλιππος θέλησε να ροκανίσει την διαφορά και να μπει ξανά στο παιχνίδι, κάποια άστοχα σουτ και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα από τους παίκτες του Τρίτων (είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), μοιραία τον οδήγησε στην ήττα. Κορυφαίοι παίκτες για την ομάδα της Βέροιας ήταν ο Σουτζόπουλος με 20 πόντους και ο Πιλκούδης με 19 πόντους.

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Ντάνος-Σκανδαλάκης (Άκελ)

Δεκάλεπτα: 21-16, 42-33, 61-53, 80-68

Τρίτων (Μιχελάκος): Καφέζας 2, Ντούσιας, Θεοδώρου 13, Γερομιχαλός 6, Κόκκαλης 13 (3), Σταθόπουλος 2, Μάντζαρης 15 (3), Παπαδημητρίου 15, Νάνος 1, Πράπας 7 (1), Τσιώκος 4, Σαρλής 2.

Φίλιππος Β. (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 3, Ντόβας 12 (3), Ελευθεριάδης 2, Πιπεράκης, Νικάι, Κοθράς 2, Παραπούρας 4 (1), Σουτζόπουλος 20 (1), Πολυμένης, Πιλκούδης 19, Καραγεωργίου 6.

14. Καβάλα 1-8 (614-717) 10

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
* Στο 2ο γύρο συνεχίζουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.