Επιστροφή στις νίκες ο Φίλιππος

Μετά από δύο σερί ήττες ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 26-16 του Πανελληνίου στην Κυψέλη για την 15η αγωνιστική της handball premier. Με το δίποντο αυτό οι Βεροιώτες έφτασαν τους 12 βαθμούς και έπιασαν τη ΧΑΝΘ που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο στην έβδομη θέση. Από την άλλη η ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου δεν έχει ακόμη βαθμό στο πρωτάθλημα μετά από 15 παιχνίδια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα όταν και έφτασαν στο 10-3 του πρώτου 15λεπτου. Οι «Ολυμπιονίκες» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν στα έξι γκολ (15-9) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Η ομάδα του Θοδωρή Παυλίδη έφτασε στο double score (20-10) καθαρίζοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Χαραλαμπίδης με έξι τέρματα. Για την ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου οκτώ σημείωσε ο Μπαρμπαράκης.

Στο φύλλο αγώνος γράφτηκε: «Στο 41:22 του αγώνα ο παίκτης του Φιλίππου Αρσενασβίλι απεβλήθη με κόκκινη κάρτα διότι εκτός φάσης χτύπησε τον αντίπαλό του στο πρόσωπο. Η ενέργεια κρίνεται ως ιδιαίτερα ριψοκίνδυνη και σύμφωνα με το άρθρο 8.6 το δελτίο του αθλητή κρατήθηκε».

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 16-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 3-10, 4-12, 6-14, 9-15 (ημχ.), 9-18, 10-20, 10-21, 11-22, 13-24, 16-26

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Παζάρογλου, Κολιούλης, Λιάλιος 1, Οικονόμου 1, Χάρμπης 1, Χρ. Μπαλάσκας 3, Μπαρμπαράκης 8, Νιντερέγγερ, Ζάτσε 1, Αντωνιάδης, Κάτρης, Κουσκουλιάνος, Ταουσάνης, Ε. Μπαλάσκας 1, Τσακούλης, Τσομπανίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Θόδωρος Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 5, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Ρίζος, Σαράφης 1, Α. Τριανταφυλλίδης 1, Χαραλαμπίδης 6, Σεϊρεκίδης, Φιλόσογλου 1, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης, Σιαματάς 3, Γραμματικόπουλος, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 4, Γρηγοριάδης

Διαιτητές: Κουτσός – Φωκίτης Δίλεπτα: 5-7 Πέναλτι: 4/5-2/3 Αποβολή: 41:22 Αρσενασβίλι (μπλε κάρτα, κρατήθηκε δελτίο)