Μια νίκη, και μάλιστα με ανατροπή, που μάλλον θα ξεχαστεί γρήγορα πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος για την 21η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1 φιλοξένησε τον ΓΑΣ Κομοτηνή, κερδίζοντάς τον με 48-47.
Αν και το παιχνίδι δεν ξεκίνησε τόσο άσχημα, σταδιακά οι δύο ομάδες αύξησαν δραματικά τα ποσοστά αστοχίας τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στον Φίλιππο, ο οποίος βρέθηκε να προηγείται με 16-11, ενώ το υπόλοιπο του ημιχρόνου κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι που με το επιμέρους 9-21 του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 25-32.
Μάλιστα, η Κομοτηνή συνέχισε στον ίδιο ρυθμό διευρύνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ωστόσο κάπου στα μέσα της περιόδου επήλθε και πάλι ισορροπία, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να υπερασπιστούν το προβάδισμά συνεχίζοντας στο +6 και το 37-43.
Τα πάντα κρίθηκαν στο πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί που το μόνο που μπορούμε να κρατήσουμε είναι η “refuse to lose” νοοτροπία και η ανατροπή για την ομάδα της Βέροιας. Με το επιμέρους σκορ της περιόδου στο 11-4, ο Φίλιππος κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει εν τέλει τη νίκη με 48-47 που τον διατηρεί μόνο δεύτερο στον βαθμολογικό πίνακα.
Φίλιππος Βέροιας-Κομοτηνή 48-47
Διαιτητές: Λόρτος, Παπαθανασίου, Τσαρδούλιας Τ.
Δεκάλεπτα: 16-11, 25-32, 37-43, 48-47.
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Κάτζος 8 (2), Ελευθεριάδης 12 (1), Αποστολίδης Α. 12 (3), Ξενιτίδης, Μπένας 4, Κοτσανος 6, Φλιάτης 2, Μελαδιανός 2, Αποστολίδης Ε. 2.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Αρχιμανδρίτης 12 (2), Χριστοδούλου 5, Περρής 8, Ναλμπάντης 6 (2), Μπίλιος, Δρέλλας 6, Φιλοξενίδης 8 (1), Κάλτσος 2, Κάφφκε, Χωματάς.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Η Κομοτηνή ήταν πριν τον αγώνα μια ήττα κάτω από τον Φίλιππο. Μην μηδενίζουμε την προσπάθεια της ομάδας μας. Πρέπει η πόλη να αγκαλιάσει την ομάδα γιατί είναι το μοναδικό ζωντανό κύτταρο του αθλητισμού της πόλης σε υψηλό επίπεδο.
ΑπάντησηΔιαγραφήοχι μονο το μπασκετ...αλλα και το χαντμπωλ
ΑπάντησηΔιαγραφή