Σε πενταετή κάθειρξη καταδικάστηκε από το Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων Θεσσαλονίκης ο γνωστός τηλεπαρουσιαστής Στάθης Παναγιωτόπουλος, που είχε παραπεμφθεί σε δίκη με την κατηγορία της δημοσιοποίησης -μέσω Διαδικτύου- υλικού με προσωπικές στιγμές πρώην ερωτικής του συντρόφου.
Κάνοντας δεκτή την πρόταση της εισαγγελέως της έδρας, το δικαστήριο αναβάθμισε την επίδικη πράξη σε κακούργημα (από πλημμέλημα), κρίνοντας ότι ο κατηγορούμενος ενήργησε με σκοπό να επιφέρει βλάβη στην παθούσα.
Δεν αναγνωρίστηκε κανένα ελαφρυντικό στον Στάθη Παναγιωτόπουλο
Οι δικαστές δεν του αναγνώρισαν κανένα ελαφρυντικό, ενώ αποφάσισαν να ανασταλεί η εκτέλεση της ποινής ενόψει του επόμενου βαθμού δικαιοδοσίας (Πενταμελές Εφετείο), με τους περιοριστικούς όρους της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα, της εμφάνισης σε αστυνομικό τμήμα και της καταβολής εγγυοδοσίας ύψους 10.000 ευρώ.
Τι υποστήριξε ο παρουσιαστής
Η δίκη διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών ύστερα από αίτημα της πλευράς της παθούσας. Στην απολογία του ο Στάθης Παναγιωτόπουλος φέρεται να αποδέχθηκε την πράξη του, τονίζοντας όμως ότι δεν ενήργησε με σκοπό να προκαλέσει βλάβη στην καταγγέλλουσα. Υποστήριξε δε, κατά πληροφορίες, ότι επρόκειτο για «πάθος», προϊόν διαπιστωμένης ψυχικής νόσου.
Η παραπάνω υπόθεση -η πρώτη από τις τρεις που είδαν το φως της δημοσιότητας, με κοινό ποινικό αντικείμενο- έφτασε στο Τριμελές Εφετείο Θεσσαλονίκης ύστερα από διαδοχικές εφέσεις κατά της προηγούμενης απόφασης του Πλημμελειοδικείου με την οποία ο 60χρονος είχε καταδικαστεί σε πενταετή φυλάκιση με αναστολή (και επιπλέον χρηματική ποινή ύψους 10.000 ευρώ).
Μεταξύ αυτών που είχαν ασκήσει έφεση ήταν ο εισαγγελέας, με το σκεπτικό ότι το συγκεκριμένο αδίκημα (παραβίαση προσωπικών δεδομένων, κατ' εξακολούθηση) θα έπρεπε να αναβαθμιστεί στην κακουργηματική του μορφή, όπως και έγινε.
Υπό αυτές τις συνθήκες, η προηγούμενη απόφαση ακυρώθηκε. Ως κακούργημα, άλλωστε, αντιμετωπίστηκαν οι δύο άλλες δικογραφίες που αποκαλύφθηκαν τον Δεκέμβριο του 2021, για τις οποίες είχε αφεθεί ελεύθερος με περιοριστικούς όρους, μετά την απολογία του.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Παρακαλούμε τα σχόλια να είναι σύντομα και να χρησιμοποιείτε nickname για τη διευκόλυνση του διαλόγου. Ο «Βεροιώτης» δεν υιοθετεί τις απόψεις των σχολιαστών, οι οποίοι και είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για αυτές.