Νίκη-ανατροπή με buzzer beater για τον Φίλιππο

Επικράτησε του Αγρινίου με 72-70
Συγκλονιστικό φινάλε για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας η οποία αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ, στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κατάφερε να καλύψει την εις βάρος της διαφορά και να πάρει την πολυπόθητη νίκη με καλάθι που πέτυχε ο Ντρεκάλοβιτς 3” πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στην έναρξη του πρώτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες φάνηκαν διστακτικές και αγχωμένες με αρκετές λάθος ενέργειες και το σκορ στο 5’ να δείχνει μόλις 4-4. Στο 6’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 4-8 αλλά γρήγορα η ομάδα του Κουρουζίδη παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Κοθρά πήρε προβάδισμα στο 7’ με 12-10. Οι καλές προσπάθειες των παικτών του Φιλίππου συνεχίστηκαν και με ένα επιμέρους 10-2 η ομάδα της Βέροιας βρέθηκε μπροστά με 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρινίου αύξησε την πίεση της σε όλο το γήπεδο, αναγκάζοντας τoυς παίκτες του Φιλίππου σε αρκετές λάθος κινήσεις και με σερί 1-13 κατάφερε και ανέτρεψε την διαφορά, παίρνοντας προβάδισμα στο 14’ με 21-27. Η διαφορά ανέβηκε στους +12 (28-40) στο 19′ με τον Παραπούρα από πλευράς Φιλίππου να μειώνει σε 32-40 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι και στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και να διατηρούν την διαφορά. Στο 28’ το σκορ έδειχνε 44-52 ενώ οι παίκτες του Φιλίππου στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου κατάφεραν να μειώσουν σε 53-60.

Ο Φίλιππος κατάφερε να μειώσει στο 32′ με καλάθια των Γαρέζου και Ντόβα σε 60-64. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-5 συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο 36′ με 60-69. Παραπούρας και Κοθράς με 8 πόντους σερί έβαλαν και πάλι τον Φίλιππο στην διεκδίκηση της νίκης κάνοντας το σκορ 68-69 στο 37′.

Τα επόμενα λεπτά ήταν συγκλονιστικά με τον Φίλιππο να ισοφαρίζει το σκορ 3” πρίν το τέλος σε 70-70. Οι οδηγίες δόθηκαν από τον πάγκο του Φιλίππου στο ταιμ που ζήτησε ο coach Κουρουζίδης και στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ντρεκάλοβιτς ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αγρινίου και σκόραρε κάνοντας το 72-70. Το Αγρίνιο στην τελευταία του προσπάθεια δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με την ομάδα της Ημαθίας να κάνει την 3η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές : Ξενικάκης-Ευφραιμίδης και Ελευθεριάδης
Δεκάλεπτα : 20-14, 32-40, 53-60, 72-70

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Μόρας, Νικάι, Ντόβας 16, Ελευθεριάδης 5, Πουλιανίτης 1, Κοθράς 12, Παραπούρας 10, Σουτζόπουλος 1, Drekalovic 8, Ιατρίδης 2, Πιλκούδης, Γαρέζος 17.

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Κεραμάρης 4, Νικολαΐδης, Βακουφτσής 9, Παπαθανασόπουλος, Farsky 18, Τσούκας 7, Μήτσου 8, Κυριλής 8, Κόκκιος 9, Μπάλος 7, Κουρουπάκης, Γκάτζιος.