Quantcast

Ο μαχητικός Φίλιππος έχασε από τον ΠΑΟΚ με 28-34

Κορυφαίοι οι Κωστακίδη και Μούγιτς με 5 γκολ
Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, δεν ήταν τελικά ικανό για να οδηγήσει τον Φίλιππο στη νίκη απέναντι στον Δικέφαλο του Βορρά. Η ομάδα της Βέροιας, αν και ήταν κοντά στο σκορ, δεν κατάφερε να πάρει ούτε την ισοπαλία, με τον ΠΑΟΚ να κάνει τελικά το 5/5 στον Βόρειο Όμιλο της Handball Premier. Το τελικό σκόρ ήταν 34-28 υπερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο (15-16), με τον Δικέφαλο του Βορρά να πατάει το γκάζι στην επανάληψη και να φτάνει σε μία σημαντική βαθμολογικά νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την μεριά των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν ανταγωνιστικοί ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έμειναν στους δύο βαθμούς και την προτελευταία θέση.

Πρώτος σκόρερ για τους «ασπρόμαυρους» ήταν ο Στογιάνοβιτς, ο οποίος σημείωσε 7 γκολ, με τους Κωστακίδη και Μούγιτς να ξεχωρίζουν για τους Βεροιώτες με 5 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-7, 8-11, 10-14, 15-16 (ημχ), 17-18, 18-21, 21-24, 24-27, 25-31, 28-34.

Φίλιππος Βέροιας (Δομπρής): Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 5, Μούγιτς 5, Άγκοβιτς, Σόφρανατς 1, Ατσίμοβιτς, Μίρβοβιτς 3, Μπαλτατζής, Κουκουτσίδης 5, Ρίζος 2, Τσαμήτρος, Παπαδόπουλος 4, Παπαγιάννης, Β. Φιλόσογλου 3, Κ. Φιλόσογλου, Κυριακίδης.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 3, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 3, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 2, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης 4, Στογιάνοβιτς 7, Τζωρτζίνης, Μισαηλίδης 2.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 4/6 – 3/3