Πέρασε άνετα από τη Βέροια ο ΠΑΟΚ - Κέρδισε με 26-20 τον Φίλιππο

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 26-20 του Φίλιππου στη Βέροια για τη 13η αγωνιστική της Handball premier, παίρνοντας τα ηνία του παιχνιδιού από το ξεκίνημα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 3-8 στο δέκατο λεπτό προτού ο Φίλιππος μειώσει σε 7-9 και δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν όμως το γκάζι και έφτασαν στο 10-14 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς ήταν ίδια. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-19 αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερα αφού ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με 18-25 και καθάρισε ουσιαστικά το ματς τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Μετά το τέλος του αγώνα. το τεχνικό τιμ και οι παίκτες, αφιέρωσαν την νίκη στο προπονητή του ΠΑΟΚ, Στέλιο Σεϊρεκίδη, που έχασε νωρίτερα μέσα στην μέρα την αδερφή του.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΑΟΚ 20-26

Πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 3-8, 7-9, 9-11, 10-14 (ημ), 12-15, 14-16, 16-19, 17-22, 18-24, 20-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Πιπελίδης) Πόποβιτς, Τζίμπουλος, Παντελίδης 4, Χατζημασούρας, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης Δ 1, Κωστακίδης 7, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος 2, Κορωνάς Θ., Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίδης.

ΠΑΟΚ: (Παπαβασίλης) Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 8, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης 2, Κοκώνης 6, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαΐδης 3, Κωστακίδης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Ελόζιεβα, Κυπραίος 1, Δέλιας, Γιόσμου.

Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαΐδης, Πέναλτι: 3/4, 3/5, Δίλεπτες: 1/2