Ήττα του Φιλίππου μέσα στην Άρτα με 33-24

Την ήττα γνώρισε ο Φίλιππος μέσα στην Άρτα από την Αναγέννηση στα πλαίσια της 7ης Αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Μετά από την διακοπή του πρωταθλήματος και την αναβολή του αγώνα με τον ΠΑΟΚ για την 6η Αγωνιστική, η ομάδα της Βέροιας επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις. Οι Βεροιώτισσες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 1-4 και μέχρι τα μέσα του 1ου ημιχρόνου ήταν οδηγος του σκορ. Κάπου εκεί η Αναγέννηση έκανε την αντεπίθεση, ισοφάρισε 6-6 και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και 3 γκολ (11-8). Οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα όμως, έχοντας περίσσιο πάθος και όντας πειθαρχημένες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 29' σε 12-12, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 13-12 χάρη στο γκολ της Μουρνου στο 29.59.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σχετικά καλά για τον Φίλιππο, που έβρισκε λύσεις στην επίθεση και κέρδιζε μπάλες στην άμυνα. Αυτό κράτησε μέχρι το 40' και το σκορ στο 18-17. Στο διάστημα 40'-50' η Άρτα ξέφυγε με 3-4 γκολ και κάπου εκεί η ψυχολογία άλλαξε δίνοντας την ευκαιρία στις Αρτινές να διευρύνουν την διαφορά στα 6 γκολ στο 55' και στα 9 στο 60' με τελικό σκορ 33-24.

Αναγέννηση Άρτας – Φίλιππος Βέροιας 33-24

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 6-6, 8-6, 11-8, 13-12 (ημχ) 15-14, 18-17, 22-19, 24-20, 29-23, 33-24

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Γκόλια): Μάμαλη, Μπαλάφα 5, Σκουτέλα, Καλοΐδη 3, Σκάρα 2, Νούλα 1, Mέγα, Μούρνου 11, Βράτσεβα 1, Σαϊντόβα 1, Κοτλούκη, Καναρα, Κώστα, Κουρελη, Τσαουσίδου 3, Μάστακα 6.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρόνη, Εμμανουηλίδου 5, Γιαννοπούλου, Ανθίτση 3, Καραχαρίτση 2, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Ζουμπουλίδου, Γεωργιάδου 3, Θεοδοσοπούλου Σ. 1, Νούσια 3, Λουρή 8.

Διατητές: Τέμης – Γιάννου Δίλεπτα: 0-3 Πέναλτι: 3/5-1/1