Προκρίθηκε στο κύπελλο ο Φίλιππος - Νίκησε τον Εθνικό με 70-58

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας η οποία αναμετρήθηκε στο Δ.Α.Κ «Δημήτριος Βικέλας» με την ελλιπή αλλά συνάμα μαχητική ομάδα του Εθνικού Ο.Φ.Π.Φ. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα χωρίς ιδιαίτερο άγχος και χωρίς
ιδιαίτερη δυσκολία πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 70-58. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 6-10 στο 4'. Η ομάδα της Βέροιας ισοφάρισε σε 10-10 στο 8' με δύο έξοχες ενέργειες των Παραπούρα και Τσιακλάγκανου και προηγήθηκε στο 10΄ με 19-14. Η ομάδα του Εθνικού ισοφάρισε στο 11' σε 19-19 αλλά η ομάδα του Φιλίππου με σερι 10-0 έκανε το 29-19. Η διαφορά των δέκα πόντων έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Δημήτρης Γκίμας έδωσε την ευκαιρία σε μικρούς παίκτες της ομάδας να παίξουν και να αποκτήσουν εμπειρία. Οι πέντε παίκτες του Παλαιοχωρίτη με μαχητικότητα, πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό κλείνοντας το παιχνίδι με σκορ 70-58. H ομάδα του Φιλίππου Βέροιας (στο Δημήτριος Βικέλας) στον επόμενο αγώνα θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Καβάλας.

Διαιτητές: Θεοδώρου - Σιταρίδης

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-26, 58-41, 70-58

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 9, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 7(1), Γιαννιδιώτης 2, Καβαργύρης 6, Τσιακλάγκανος 2, Ποταμόπουλος 4, Πονόπουλος 4, Κοθράς 6(2), Παραπούρας 16, Σουτζόπουλςο 4, Καντάρκος 10

Εθνικός (Παλαιοχωρίτης): Ασημακόπουλος 23(2), Κωτσόπουλος 23(3), Καζάκης 2, Τζιμης 10(1), Αρχιμαδράτος