Quantcast

Έχασε από τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος με 33-25

Κορυφαίος ο Αποστολίδης με 8 γκολ
Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις σημείωσε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 33-25 του Φίλιππου Βέροιας για το πρωτάθλημα της handball premier. H ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι και
προηγήθηκε με 3-0 με γκολ του Παλάσκα και 5-1 με τέρμα του Κοκκώνη στο 10λεπτο. Ο Φίλιππος αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7 με γκολ του Στιβ Παπαδόπουλου στο 17ο λεπτό. Παλάσκας και Νικολαΐδης έδωσαν πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ ενώ Πετρίδης και Κωστακίδης (έκανε το ντεμπούτο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης) διαμόρφωσαν το 12-9, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Αχιλλέας Παπαδόπουλος μείωσε σε 12-10 για τον Φίλιππο ενώ Τάσκοβιτς, Παλάσκας ανέβασαν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα για το 15-11 του πρώτου ημιχρόνου. Λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης του πρώτου ημιώρου ο Λοΐζος έδειξε τα αντανακλαστικά του κρατώντας τη διαφορά των τεσσάρων τερμάτων για την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Φίλιππος έπαιξε με στόχο να μειώσει τη διαφορά οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το 17-15 με τον Κουκουτσίδη αλλά ο ΠΑΟΚ πάτησε και πάλι γκάζι. Με Παλάσκα και Γιόσμου η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 22-16 στο 40ο λεπτό του αγώνα.

Με τέρμα του Κοκκώνη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με οκτώ γκολ διαφορά (28-20) στο 53ο λεπτό του αγώνα. Ο Φίλιππος κατάφερε να μειώσει προσωρινά αλλά Παλάσκας, Τσεσμετζίδης και Αχιλλέας Παπαδόπουλος διαμόρφωσαν το 33-25 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 33-25

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 5-2, 7-5, 9-8, 13-10, 15-11 (ημχ.) 17-15, 19-16, 23-18, 26-19, 29-23, 33-25

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κοτανόδης, Αραμπατζής 2, Παλάσκας 9, Τζόνο 5, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης 1, Κοκώνης 4, Τάσκοβιτς 4, Πετρίδης 3, Νικολαΐδης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος, Δελιάς, Γιόσμου 2, Γιαννακίδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Γιούπης): Ευαγγελόπουλος, Φιλοσόγλου, Κουκουτσίδης 5, Τσαμουρίδης 1, Παντελίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Κωτσακίδης 6, Τριανταφυλλίδης 4, Αποστολίδης 8, Τζίμπουλας, Παπαδόπουλος 4, Κορωνάς, Καλλιαρίδης, Τσούλος, Χαραλαμπίδης, Δάσκαλος 1.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 5/5-0/1

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 25.22 του αγώνα οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα για περίπου 2 λεπτά γιατί από τη μεριά των φιλάθλων του ΠΑΟΚ άναψαν 2 βεγγαλικά λευκού φωτός αθόρυβα μικρής διάρκειας. Δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα στον αγωνιστικό χώρο. Έγιναν συστάσεις από την μικροφωνική εγκατάσταση. Το παιχνίδι συνεχίστηκε και τελείωσε κανονικά».