Μεγάλη νίκη του Φίλιππου με 67-70 επί του ΟΦΗ

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ!
Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Φιλίππου στην Κρήτη, που έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι, κατάφερε να επικρατήσει του ΟΦΗ με σκορ 67-70. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, προκαλώντας αμηχανία στους γηπεδούχους, που για τα πρώτα δέκα λεπτά βρισκόταν πίσω στο σκορ. Ο Φίλιππος με ιδιαίτερη ψυχραιμία και καλή προετοιμασία, έληξε το παιχνίδι νικηφόρα...
...ξεκινώντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Φίλιππου κατάφερε με προηγηθεί με 9-16 στο 8ο λεπτό και να επιβάλει τον ρυθμό της μέχρι και το τέλος του 2ου δεκαλέπτου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορροπήσαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 40-34 όμως ο Φίλιππος έμεινε κοντά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα αλλά και ευστοχώντας στην επίθεση γύρισαν το παιχνίδι και πήραν την νίκη στο τέλος με 67-70.

Κορυφαίοι σκόρερ για τον Φίλιππο οι Δεληγιώργης με 13 πόντους, Πλιούκας με 14 και Γκιουλέκας με 16.

Διαιτητές : Πανταζής – Συμεωνίδης – Δεληγιαννίδης

Δεκάλεπτα: 12-18, 31-29, 47-49, 67-70

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 4, Σταμπουλής 7, Ραζής 12 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 2, Λιανός 12 (2), Κιτσούλης 17 (2), Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 11, Σκλήβας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Πεταλωτής 2, Μαρτίνς 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 9 (1), Δεληγιώργης 13 (7ρ.), Πλιούκας 14 (3), Γκιουλέκας 16 (3), Κασαμπαλής 10, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.