Μπορεί να έχουμε γλυκές αναμνήσεις από εκείνη την εποχή, ωστόσο παρατηρώντας την Πλατεία από ψηλά, μόνο όμορφη δεν μπορείς να την χαρακτηρίσεις. Καμία αισθητική και χωρίς ουσιαστική πρόσβαση για ηλικιωμένους, ΑμΕΑ και παιδιά. Σκόρπια δέντρα, τσιμεντένια παγκάκια και δύο συντριβάνια χωρίς... νερό! Ναι, αγαπάμε το παρελθόν μας, αλλά ας μην το ωραιοποιούμε κιόλας.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Βεροιώτη μας κάνεις πλάκα πρωινιάτικα; Τσιμεντώσανε ολόκληρη την πόλη. Τα ομορφότερα σημεία πρασίνου έγιναν άχρωμα γκρί. Τι θα πεi χωρίς πρόσβαση σε ηλικιωμένους και παιδιά; Εμείς που ήμασταν παιδιά μια χαρά παίζαμε στο πάρκο της πλατείας του Ωρολογίου και οι ηλικιωμένοι μια χαρά καθότανε στα παγκάκια.
ΑπάντησηΔιαγραφήΑύριο το πρωί βάλε μας άρθρο για το πόσο άσχημο ήταν το σιντριβάνι στην ελια και πόσο άσχημο ήταν το ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ πάρκο της ελιάς και πόσο ομορφότερο έγινε τσιμενταρισμένο από τους Αγίους Ανάργυρους μέχρι τα σέβεν.
Ηταν αποτυχημένη η μελέτη της καινούριας πλατείας.
ΑπάντησηΔιαγραφήΜόνο το εξωτερικό ασανσέρτης Εληάς και οι (σταματημένες)κυλιόμενες σκάλες της Στρατού, την ξεπερνάνε σε αποτυχία.
ναι τωρα ειναι πιο ωραια.. με ολους τους παραβατικους μαζεμενους και την ιδιωτικοποιηση της πλατειας απ το μαγαζι με τις μπουγατσες και τα αυτοκινητακια. να περασει παρακαλω
ΑπάντησηΔιαγραφήΑλήθεια τώρα, ποιος τρ@χανάς μπορεί να το έγραψε αυτό;
ΑπάντησηΔιαγραφήΕνώ τώρα είναι προσβάσιμη για ΑΜΕΑ ; Ζείς σίγουρα στη Βέροια; Θυμάμαι πολύ καλά το πάρκο της φωτο που σαν παιδιά σκαρφαλώναμε στο "δεντρο" με το δίχτυ και "αμέτρητους" ηλικιωμένους στα παγκάκια κάτω από τη σκιά των δέντρων που δεν υπάρχουν σήμερα . Απέναντι δε, υπήρχε η "απλα" της πλατείας δικαστηρίων. Καλά θα κάνεις να συγκρίνεις τη φώτο που ανάρτησες με την αντίστοιχη σημερινή κατάσταση για τα ίδια ακριβώς τετραγωνικά μέτρα της πλατείας. Η σημερινή κατάσταση είναι ένα αίσχος και μισό.
ΑπάντησηΔιαγραφήΚαλό, γρήγορο ή φθηνό: Διάλεξε δύο.
ΑπάντησηΔιαγραφήΘα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
ΑπάντησηΔιαγραφήάλλο η πρόσβαση ΑΜΕΑ, που τότε δεν υπήρχε πουθενά και που αν η πλατεία παρέμενε έτσι θα μπορούσε να γίνει με μικροπαρεμβάσεις. Τα παιδιά μια χαρά κυκλοφορούσαν και έπαιζαν, εκεί έπαιζα και εγώ και οι ηλικιωμένοι όπως ο παππούς μου έπαιζαν το χαρτάκι τους στο τραπέζι που φαίνεται πίσω από το περίπτερο και το σιντριβάνι μια χαρά νερό είχε, φαίνεται και στη φωτογραφία.
Εσύ μάλλον δεν είσαι από εδώ για να μας λες τέτοιες ανακρίβειες.
Κάθε πέρυσι και καλύτερα
ΑπάντησηΔιαγραφήΕνώ τώρα επίγειος παράδεισος.
ΑπάντησηΔιαγραφήΗ πλατεία ωρολογίου ήταν όμορφη και ασχήμαινε. Η δε πλατεία της εληάς ήταν πανέμορφη, ένα στολίδι, και έγινε σαν όρχος στρατοπέδου.
ΑπάντησηΔιαγραφήΒλέπετε το φυσικό κάλλος του πρασίνου δεν ''αποδίδει'' όπως το μπάζωμα, το τσιμέντωμα και οι κυλιόμενες σκάλες που χρειάζονται μελέτες, υλικά, εργολάβους κτλ...
Ενώ τώρα μέσα στο τσιμέντο είναι όμορφη βρε άιντε νά σέ δεί κανένας οφθαλμίατρος
ΑπάντησηΔιαγραφήΌποιος λέει ότι έπαιζαν τα παιδιά τότε,μάλλον έχει χρονια να επισκεφτεί την πλατεία ως είναι τώρα,που είναι γεμάτη παιδιά με χώρο για παιχνίδι.... αυτόν τον τοίχο να μην είχε και να ήταν όλο εκείνο μια νησίδα πράσινου θα ήταν μια χαρά πλατεία τώρα....
ΑπάντησηΔιαγραφήΕπειδή μεγάλωσα στη γειτονιά αυτή . Στην πλατεία όντως δεν παίζαμε για έναν και μοναδικό λόγο: Επειδή δεν χρειαζόταν! Οι πλατείες δεν είναι για να παίζουν τα παιδιά, αλλά να κάνουν βόλτα, να συζητάνε και να κάθονται . Είχαμε για παιχνίδι την παιδική χαρά (που τώρα είναι κλειδωμένη), τις αυλές των σχολείων (που τώρα είναι κλειδωμένες), και από εκεί και ύστερα γειτονιές , Κυριωτισσα, Τσερμένι, τζαμί ,όπου παίζαμε, χωρίς να βγει στο πρωί πεντάλεπτο ο γειτονας να φωνάζει ότι θα του χαλάσουμε το αμάξι και θα καλέσει την αστυνομία. Επίσης να πω ότι όντως σήμερα πηγαίνω το παιδί μου στην πλατεία να παίξει για έναν και μοναδικό λόγο: δεν έχει ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού να πάει! Η πλατεία είναι εντελώς ακατάλληλη και επικίνδυνη για παιχνίδι, λύση ανάγκης είναι, και κάνουμε τον σταυρό μας κάθε φορά να μην πάθουν τίποτα τα παιδιά!
ΔιαγραφήΘυμαμαι...Ραντεβού στα Σχοινακια... Σκαρφαλώναμε ως την κορυφή! Δίπλα οι παππούδες έπαιζαν χαρτιά, τάβλι, ακόμα και σκάκι στα κτιστά τραπεζάκια . Νερό τρέχουμενο από κάτι βρύσες περίεργες, σαν σωλήνας . Και περιστέρια, πάρα πολλα , νομίζω υπήρχε κάποιο είδος φωλιάς εκεί κοντά . Το περίπτερο, τα ταξί, και απέναντι τα Δικαστήρια γεμάτα κίνηση .Εκεί και το ηρώο με τον ακρωτηριασμενο ήρωα που λίγο με τρομαζε...Δίπλα η παιδική χαρά με πολύ πρωτότυπα παιχνίδια που από τότε που ξηλώθηκαν δεν τα ξανασυνάντησα, μια αράχνη, ένα φιδάκι, μονόζυγο, πολυζυγο.. (Άραγε υπάρχει καμία φωτογραφία από εκείνη την παιδική χαρά; ) Και άλλο τρεχούμενο νερό μέσα στην παιδική, από μια όμορφη βρύση .
ΑπάντησηΔιαγραφήΦυσικά δεν ήταν τέλεια η πλατεία, δυστυχώς εκείνοι που σύχναζαν εκεί την βρωμιζαν, αλλά μήπως και σήμερα αυτό δεν κάνουν; Λίγη συντήρηση ήθελε, καθαριότητα, λίγη φροντίδα παραπανω και τίποτε άλλο .
Σίγουρα τρολάρεις...
ΑπάντησηΔιαγραφήΚαταδικασμένη να αποτύχει....
ΑπάντησηΔιαγραφήΝα γίνονται όλες οι εκδηλώσεις στην ελιά για να δουλεύουν τα καταστήματα του ''χορηγου''
ΑπάντησηΔιαγραφήΑφού είναι είναι τόσο ωραία η πλατεία ωρολογίου ας ανάψουν το δέντρο εκεί φέτος
...βεριωτη
Πριν μερικές εβδομάδες ψηφίσατε και επιδοκιμάσατε τον Δήμαρχο με 58%, αυτόν δηλαδή που ήταν Αντιδήμαρχος ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ την περίοδο που κατασκευάστηκε η πλατεία. Τι σημαίνει αντιδήμαρχος πολεοδομίας; Ο κατεξοχήν υπεύθυνος για τη διαμόρφωση των οδών , πλατειών, πάρκων κλπ.
ΑπάντησηΔιαγραφήΤώρα ποιόν κατηγορείτε; Τη Χαρούλα μήπως; Τι να γνώριζε η κυρία από έργα. Οι τότε κουμανταδόροι του Δήμου ήταν οι Αντιδήμαρχοι Βοργιατζίδης και Δάσκαλος. Αυτοί είχαν το γενικό πρόσταγμα για τα έργα.
Έτσι θλιβερά θα κυλά ο χρόνος τουλάχιστον για πέντε χρόνια ,τόσο για τα χωριά, όσο και για την πόλη του Δήμου Βέροιας. Η Βέροια θα μαραζώνει και εσείς θα μετανιώνετε μετά την κάλπη για την ψήφο σας, που ξανά και ξανά δώσατε. Θα δικαιολογείστε ότι σας επηρέασε ο φίλος ή ο συγγενής ή ίσως η ανταπόδοση εκείνου του ρουσφετιού ή της μικροεξυπηρέτησης που σας έγινε. Άρα δεν φταίει ο ΧΑΤΖΗΠΕΤΡΗΣ.
Καλοοοό !!!!
ΑπάντησηΔιαγραφή