Ο Σύλλογος Λεχοβιτών Αλεξάνδρειας και Περιχώρων έκανε την Τρίτη 21 Μαρτίου δεντροφύτευση στο Σταυρό Ημαθίας. Η 21 Μαρτίου έχει οριστεί να γιορτάζεται σαν παγκόσμια ημέρα Δασοπονίας.
Σύμφωνα, λοιπόν, με το καταστατικό του Συλλόγου, μια ομάδα, αποτελούμενη από τον Πρόεδρο του Συλλόγου κ. Τοπάλη Δημήτριο, τον Αντιπρόεδρο κ. Ζαμπέτα Σταύρο και τα μέλη κ.κ. Τάτση Παύλο και Λιάκο Παναγιώτη, επισκέφτηκε το Σταυρό Ημαθίας και στη θέση όπου υπήρχε κάποτε μια καντίνα φύτεψε δύο φλαμουριές.
Πρέπει να τονίσουμε ότι λίγες μέρες πριν η τοποθεσία αυτή ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση, γεμάτη σκουπίδια. Όμως με την παρέμβαση του Προέδρου της ΔΕΥΑ.ΑΛ κ. Σωτηρίου Τόκα καθαρίστηκε και ετοιμάστηκε κατάλληλα. Θεωρούμε υποχρέωσή μας να εκφράσουμε σαν Σύλλογος τα θερμά μας ευχαριστήρια στον Πρόεδρο της ΔΕΥΑ.ΑΛ και να τον επαινέσουμε για την αποτελεσματικότητα με την οποία ενήργησε.
Σήμερα λοιπόν τον καλέσαμε να παρευρεθεί στη δεντροφύτευση και μας έκανε την τιμή και ήρθε. Μαζί του ήρθε και ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Σταυρού κ. Ιωάννης Κεϊσίδης, ο οποίος από την αρχή αγκάλιασε την προσπάθεια του Συλλόγου μας και μας βοήθησε πάρα πολύ.
Είχαμε καλέσει και μια εμβληματική για τους Λεχοβίτες κυρία, που μένει εκεί κοντά, την κ. Ευαγγελία Λιάκου, η οποία όμως, λόγω υποχρεώσεων, δεν μπόρεσε να παραστεί. Ήρθε όμως ο γιος της ο Δημήτρης Λιάκος Λεχοβίτης μεν αλλά κάτοικος Σταυρού Ημαθίας. Στις φωτογραφίες διακρίνουμε όλους τους μετέχοντες και τις διάφορες φάσεις της δεντροφύτευσης.
Ευελπιστούμε ότι σιγά – σιγά ο τόπος αυτός, με τη συνεργασία του Δήμου, θα μετατραπεί σε μια όαση ομορφιάς και θα γίνει ένα στέκι για ξεκούραση των περαστικών, μια και υπάρχει εκεί δίπλα μια πολύ όμορφη βρύση, που τρέχει όλο το χρόνο και χαρίζει τη δροσιά της απλόχερα.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Εμείς όμως θα ξαναπεταξουμε σκουπίδια όπως σε όλο τον κάμπο δικός μας είναι ο κάμπος ότι θέλουμε κάνουμε.
ΑπάντησηΔιαγραφήΜπράβο στον σύλλογο
ΑπάντησηΔιαγραφή