Ἄς ἐκμεταλλευθοῦμε αὐτή τήν εὐκαιρία καί ἄς μήν περιορισθοῦμε νά ἑορτάσουμε αὐτές τίς ἡμέρες μόνο τυπικά καί κοσμικά. Ἄς μήν περιορισθοῦμε νά ἐρχόμαστε στίς Ἀκολουθίες, νά τίς παρακολουθοῦμε καί καμιά φορά νά συγκινούμεθα, ἀλλά ἄς ἀποφασίσουμε νά ἀλλάξουμε τή ζωή μας, νά μιμηθοῦμε τό παράδειγμα τῆς ζωῆς τοῦ Χριστοῦ, τήν ταπείνωση, τήν ἀνεξικακία, τήν ἀνοχή, τή συγχωρητικότητά του, τήν προσευχή του, γιά νά εἴμαστε καί οὐσιαστικά μαθητές του καί νά ἀξιωθοῦμε νά ζήσουμε πραγματικά καί πνευματικά τήν Ἀνάστασή του.
Η Ακολουθία του Νιπτήρος στον Άγιο Σάββα Κυριώτισσας
Την Μεγάλη Τετάρτη 20 Απριλίου το απόγευμα ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων χοροστάτησε στην Ακολουθία του Νιπτήρος και κήρυξε τον θείο λόγο στον Ιερό Ναό του Αγίου Σάββα-Κυριωτίσσης Βεροίας. Ο Σεβασμιώτατος στην ομιλία του ανέφερε μεταξύ άλλων: «Ἡ Μεγάλη Ἑβδομάδα πού μέ τή χάρη τοῦ Θεοῦ διανύουμε μᾶς δίδει μέ τίς ἱερές Ἀκολουθίες, τούς ὕμνους καί τά ἀναγνώσματα τήν εὐκαιρία νά παρακολουθήσουμε πιό ἔντονα καί ἀπό πιό κοντά τή ζωή τοῦ Χριστοῦ καί νά διδαχθοῦμε ἀπό τόν τρόπο του.
Ἄς ἐκμεταλλευθοῦμε αὐτή τήν εὐκαιρία καί ἄς μήν περιορισθοῦμε νά ἑορτάσουμε αὐτές τίς ἡμέρες μόνο τυπικά καί κοσμικά. Ἄς μήν περιορισθοῦμε νά ἐρχόμαστε στίς Ἀκολουθίες, νά τίς παρακολουθοῦμε καί καμιά φορά νά συγκινούμεθα, ἀλλά ἄς ἀποφασίσουμε νά ἀλλάξουμε τή ζωή μας, νά μιμηθοῦμε τό παράδειγμα τῆς ζωῆς τοῦ Χριστοῦ, τήν ταπείνωση, τήν ἀνεξικακία, τήν ἀνοχή, τή συγχωρητικότητά του, τήν προσευχή του, γιά νά εἴμαστε καί οὐσιαστικά μαθητές του καί νά ἀξιωθοῦμε νά ζήσουμε πραγματικά καί πνευματικά τήν Ἀνάστασή του.
Ἄς ἐκμεταλλευθοῦμε αὐτή τήν εὐκαιρία καί ἄς μήν περιορισθοῦμε νά ἑορτάσουμε αὐτές τίς ἡμέρες μόνο τυπικά καί κοσμικά. Ἄς μήν περιορισθοῦμε νά ἐρχόμαστε στίς Ἀκολουθίες, νά τίς παρακολουθοῦμε καί καμιά φορά νά συγκινούμεθα, ἀλλά ἄς ἀποφασίσουμε νά ἀλλάξουμε τή ζωή μας, νά μιμηθοῦμε τό παράδειγμα τῆς ζωῆς τοῦ Χριστοῦ, τήν ταπείνωση, τήν ἀνεξικακία, τήν ἀνοχή, τή συγχωρητικότητά του, τήν προσευχή του, γιά νά εἴμαστε καί οὐσιαστικά μαθητές του καί νά ἀξιωθοῦμε νά ζήσουμε πραγματικά καί πνευματικά τήν Ἀνάστασή του.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Παρακαλούμε τα σχόλια να είναι σύντομα και να χρησιμοποιείτε nickname για τη διευκόλυνση του διαλόγου. Ο «Βεροιώτης» δεν υιοθετεί τις απόψεις των σχολιαστών, οι οποίοι και είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για αυτές.