Νίκησε το Αγρίνιο ο Φίλιππος με 72-58

Την εκτός έδρας ήττα γνώρισε για την 20η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ ο ΑΟ Αγρινίου, με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας (72-58) στο Μακροχώρι. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δικαίως επικράτησαν της Αγρινιώτικης ομάδας. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 39-27. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με την ομάδα της Βέροιας να κρατάει την διαφορά και να πετυχαίνει μια μεγάλη νίκη που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο της που δεν είναι άλλος  από την παραμονή στην Α2. Κορυφαίοι παίκτες για τον Φίλιππο ο Παραπούρας με 20 πόντους και 5 τρίποντα (!) και ο Ντρεκάλοβιτς με 15 πόντους.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ζαχαρής-Παζώλης (Καλότσης)

Δεκάλεπτα: 21-14, 39-27, 60-42, 72-58

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 5 (1), Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 14, Κοθράς 10 (1), Παραπούρας 20 (5), Νικάι 2, Φιλιππόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 15 (1).

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 3, Μπερέρης 8 (1), Χατζηνικόλας 2, Φραντσέσκι 6, Γκρέκας 6, Γιαννακίδης 8 (2), Κασιούμης 6, Σταματογιάννης 12, Ψαράς 7.