Quantcast

Χάντμπολ: Πρώτη νίκη για Φίλιππο - Νίκησε τη Δράμα με 30-29

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε της Δράμας με 30-29 και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Μετά από 12 αγωνιστικές η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να “ξεκολλήσει” από τον 1 βαθμό. Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να
προηγούνται τα 25 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (11-15). Ο Παπαγιάννης κατάφερε στο 11:04 να ισοφαρίσει για την ομάδα του Φιλίππου (5-5). Η ανατροπή όμως ήρθε στο 28:35, όπου και ο Παντελίδης από την ομάδα της Βέροιας φέρνει το σκορ στα “ίσια” κάνοντας το 14-14, ενώ ο Καραγκιοζόπουλος λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 59:50 έκανε το 15-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη διαφορά του πρώτου μέρους, ξεκίνησαν δυναμικά και διαμόρφωσαν το 18-16 στο 35′. Η ομάδα της Δράμας πάλεψε μέχρι τέλους και ισοφάρισε στο 32:50 (με 16-16). Παρ’ όλες τις προσπάθειες των παικτών του Βαλαβάνη, οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν στα τελευταία λεπτά στο 1 γκολ, ο Φίλιππος παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφερε εις πέρας την “αποστολή” του, να πάρει τους 2 βαθμούς της νίκης.

Πρώτος σκόρερ της νικήτριας ομάδας ο Καραγκιοζόπουλος, ο οποίος πέτυχε 8 τέρματα, ενώ από την ομάδα της Δράμας κορυφαίοι ήταν οι Αντάμοβιτς και Ντράσκιτς με 7 γκολ ο καθένας.

Φίλιππος Βέροιας – Bianco Monte Δράμα 30-29

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-7, 8-9, 11-15, 15-14 (ημχ.), 18-16, 21-17, 23-21, 26-23, 29-25, 30-29

Φίλιππος Βέροιας: Κορώνας, Βαρδάκας 3, Παντελίδης 6, Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 8, Νικολαΐδης 4, Τζίνεβης 4, Μηλόπουλος, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης 1, Πιστόλας, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 2, Παπαγιάννης 1, Τζωρτζίνης, Λυκοστράτης.

Δράμα (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου Ε., Χαϊτίδης 6, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Παπάζογλου Α. 1, Τουνγκελίδης 4, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 7, Αντάμοβιτς 7, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης 3, Σίνα, Κουρουτζίδης, Παγωνίδης

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 6 – 7.