Quantcast

Ήττα του Φιλίππου στην Πάτρα με 92-67

Κορυφαίος ο Κοθράς με 19 πόντους
Την ήττα γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας μέσα στην Αχαία, στην πρεμιέρα της Α2 Εθνικής, αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Απόλλων Πατρών. Οι Βεροιώτες, αν και προσπάθησαν καθ' όλη την διάρκεια του ματς, δεν τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχοι
από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ και με πρωταγωνιστές τον Καρδά και τον Μολφέτα, προηγήθηκε με 46-31 στο ημίχρονο. Παρά την προσπάθεια της ομάδας της Βέροιας, δεν άλλαξε τίποτα στο β΄ ημίχρονο με τον Απόλλων να κρατάει το προβάδισμα ασφαλείας και να φτάνει στη νίκη. Από την πλευρά του Φιλίππου ξεχώρισαν ο Κοθράς, ο Ελευθεριάδης και ο Καντάρκος με 19, 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.
Τα 10λεπτα: 23-17, 46-31, 66-47, 92-67.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δελέγκος): Τσιακμάς 1, Νιφόρας 2, Κούτρας, Μπέμπης 7, Παπαφωτίου 2, Κάδρας 18, Τσάμης 17 (2). Μολφέτας 22 (2), Ζούμπος 18 (4), ΕΜπαζίνας 1, Εζόμο 4, Τζακόπουλος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Φιλιππόπουλος, Τσεσμετζίδης 7, Βάλιος 2, Τζιάγκλακάνος 4, Πιλακής, Κοθράς 19 (2), Παραμπούρας 2, Καντάρκος 13, Ελευθεριάδης 15 (2).