Ήττα του Φιλίππου μέσα στη Δράμα με 36-28

Την πρώτη της νίκη στην Handball Premier 2019-2020 πέτυχε η Bianco Monte Δράμα 1986, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Φιλίππου Βέροιας με 36-28. Oι φιλοξενούμενοι σαφώς ήταν πιο βελτιωμένοι σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Δούκα, αλλά και πάλι είχαν κενά διαστήματα με πολλά γκολ που
δέχθηκαν στην κόντρα, τα οποία κόστισαν. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με τον Παπαγιάννη 8-6 στο 10:20 για να απαντήσει η Δράμα με σερί 4-0 (10-8) στο 14:46 με τον Χαϊτίδη και στην συνέχεια με επιμέρους σκορ 6-1, έφτασε στο 12-9 (19:10) με τον Τουνγκελίδη. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 19-14 και όλα συνηγορούσαν στο ότι οι γηπεδούχοι θα έχουν εύκολο έργο στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που συνέβη με την βοήθεια των τερματοφυλάκων Γουργούμη και Παπάζογλου με τον πρώτο να σταματάει εκτός των άλλων και δύο πέναλτι.

Το τελικό 36-28, ήρθε δίκαια με την ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη να έχει αρκετές επιλογές από την επίθεση.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 36-28

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 6-7, 10-8, 12-10, 16-12, 19-14 (ημχ.) 22-17, 24-18, 26-22, 30-23, 33-24, 36-28

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Ε. Παπάζογλου, Καφαντάρης 1, Χαϊτίδης 7, Κοτσαμαρίκογλου 1, Κουρουτζίδης 4, Θ. Παπάζογλου 3, Τουνγκελίδης 7, Γιαννακόπουλος 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 8, Αντάμοβιτς 4, Φραγκούλης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης, Αλμπάντης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σαράφης): Πατραμάνης 2, Καραγκιοζίδης 1, Νικολαϊδης 6, Λυκοστράτης, Βαρδάκας, Τζίνεβης 2, Μηλόπουλος, Α. Παπαδόπουλος 2, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 1, Ταραμονλής, Φιλόσογλου 2, Σ. Παπαδόπουλος 8, Παπαγιάννης 4.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/1-1/4