Μεγάλη νίκη του Φιλίππου επί της ΧΑΝΘ

Παρουσία αρκετών φιλάθλων η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας, πέτυχε μια ακόμη μεγάλη νίκη (65-61) στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» με αντίπαλο την ΧΑΝΘ. Σε όλη του τη διάρκεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους παίκτες του Φιλίππου πιο ψύχραιμους και εύστοχους στα τελευταία λεπτά. Η ΧΑΝΘ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με σουτ από την περιφέρεια πήρε προβάδισμα στοπ 2ο λεπτό με 5-6 ενώ και στο 5’ το 9-16 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Γκίμα να ζητά το πρώτο του ταιμ. Ο Κοθράς με τρίποντο μείωσε σε 12-16 και ο Δημήτρης Σουτζόπουλος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με 17-16 στο 7’. Το σκορ έγινε 22-17 για τον Φίλιππο αλλά οι παίκτες της ΧΑΝΘ μείωσαν σε 22-20 με σουτ στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο 16′ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 28-28 αλλά λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 34-37. Στην επανάληψη η διαφορά για τους φιλοξενούμενους μεγάλωσε (34-41 στο 22′) αλλά οι πάικτες της Βέροιας μείωσαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 52-49.

Το σκορ στο 35′ έγινε 57-57. Η ομάδα του Φιλίππου πήρε μια διαφορά 3-4 πόντων (64-59 στο 38′) την οποία διατήρησε μέχρι τέλους πετυχαίνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη (65-61)

Διαιτητές : Καλογερόπουλος Λ. και Παζώλης.

Δεκάλεπτα : 22-20, 34-37, 52-49, 65-61

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος 18(2), Σισμάνης 3(1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 4, Βαλλιος 3, Κοθράς 31(7), Καβαργύρης, Παραπούρας 3(1), Καντάρκος 3.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βαζούκης,Ντίνος, Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 10(2), Μπαλάσκας, Ζαφειρούδης 13(3), Γεωργάκης 14(1), Πέτροβιτς 10(1), Δεληγιώργης 4, Βλαγκόγιας, Καραγεωργίου 3(1), Τσάμης