Ηττήθηκε με 67-73 από τον ΑΟΚ ο Φίλιππος

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα έκανε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας χάνοντας από τον ΑΟΚ Βέροιας με 67-73 στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ «Δημήτριος Βικέλας» για την 3η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος). Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά και στα πρώτα λεπτά το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια (6-6 στο 3’). Ο Σουτζόπουλος με γκολ φάουλ στο 4’ έκανε το 9-6 και λίγο αργότερα ο Κοθράς με δύο εύστοχες βολές σε φάουλ που κέρδισε έκανε το 11-8. Στο 12’ ο ΑΟΚ αντέδρασε και με σερί 0-5 πέρασε μπροστά με 11-12 για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα ανέβασαν τον ρυθμό τους και κάνοντας ένα σερί 10-0 διαμόρφωσαν στο 9' το 21-12 ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με 23-14.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Κοθράς με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στο +12 (26-14 στο 11’). Με τον ΑΟΚ να μην μπορεί να βρει λύσεις η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με τον Φίλιππο να προηγείται με 40-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και την διαφορά (52-39 στο 29'). Όμως η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου τα ελεύθερα σουτ των γηπεδούχων δεν ήταν εύστοχα. Ο ΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε την διαφορά στο 33' σε 58-50 και 61-59 στο 35'. Η αστοχία των παικτών του Γκίμα συνεχίστηκε και στα 5 τελευταία λεπτά με τον ΑΟΚ να περνά μπροστά στο σκορ με 64-65 στο 37΄ και 66-69 δυο ακριβώς λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Φίλιππος στο τέλος δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ και ηττήθηκε με 67-73.

Διαιτητές : Παπαδόπουλος Χ.-Τζιοπάνος Γ.
Δεκάλεπτα : 23-14, 40-30, 54-42, 67-73

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Κοθράς 20(2), Μόρας 8, Τσιαγκλάκανος 4(1), Παραπούρας 8(1), Σουτζόπουλος 19, Μαρκόπουλος 7(2), Καβαργύρης 1.

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρουμπούκης 8, Ουσουτζόγλου 3(1), Σισμάνης 6, Γκανάς 6(2), Βλάχος 11(1), Μαυρίδης 19(1), Γιαννόπουλος 6, Καπνάς, Λέφας 8, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 6.