Quantcast

Δραματική νίκη για τον Φίλιππο μετά από 2 παρατάσεις 77-76 τον Πιερικό (ΦΩΤΟ)

ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ
Χρειάστηκαν δυο παρατάσεις για να μπορέσει η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας να πάρει την μεγάλη νίκη απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο με 77-76 (61-61 κ.α). Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα αν και μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο πρώτο ημίχρονο 11-2 στο 2' και 25-14 στο 10' κλείνοντας το ημίχρονο με 40-29, στην επανάληψη χαλάρωσαν και
έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο σκορ (40-39 στο 25'). Η διαιτησία ελέγχεται διότι επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων.

Απο το 25ο λεπτό οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ για να έρθουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα στο σκορ 59-61 ο Σιόλογκας με δυο ευστοχες βολές σε φάουλ που κέρδισε έφερε το παιχνίδι στην παράταση καθώς στα 51'' που έμεναν καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πετύχει καλάθι.

Οι δύο παρατάσεις που ακολούθησαν δεν ήταν για καρδιακούς αφού και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της 1ης παράτασης ο Πιερικός βρέθηκε να έχει 3 πόντους προβάδισμα (64-67) όμως ο Greg Paros με ένα απίστευτο τρίποντο εκτός ισοροπίας έστειλε το παιχνίδι στην 2η παράταση. Ο Φίλιππος στη συνέχεια κατάφερε και πήρε διαφορά 75-71 17'' πρίν το τέλος όμως οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν αφισβητούμενο φάουλ σε σούτ απο την γραμμή του τρίποντου και μείωσαν σε 75-73. Ο Φίλιππος πέτυχε καλάθι κάνοντας το 77-73 αλλα ο Πιερικός με τρίποντο 2 δέκατα πριν το τέλος έκανε το τελικό 77-76.

Διαιτητές : Παπαγερίδης και Ντούρας

Δεκάλεπτα : 25-14, 40-29, 47-45, 61-61 (κ.α) 67-67, 77-76

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Paros 6(2), Τσιμίδης, Βάλλιος 7(1), Παπαδόπουλος Νίκος 4, Γεωργιάδης 8, Κοθράς 13(2), Σιόλογκας 29(2), Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 6(2), Μόρας, Παπαδόπουλος Νικος του Σάββα.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης ,Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 14(1), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 15(2), Καραγκιολίδης 22(2), Χανέλλι, Τοπούζης 8, Κωνσταντινίδης 4, Τσιρογιάννης 13(1), Τσιλιγγαρίδης,Παπαμιχαήλ.