«Αλέφαντος»: «Μάθε μπαλίτσα αγόρι μου από τον άρχοντα»

Καλημέρα μπαλαδόφατσες της Βέροιας. Σήμερα θα σχολιάσουμε το ματσάκι της «Βασίλισσας» μέσα στην Ξάνθη. Μάθε μπαλίτσα αγόρι μου από τον άρχοντα! Λοιπόν, η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Αν οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Γεωργιάδη έδειχναν μεγαλύτερη συγκέντρωσοι και πήγαιναν με το 0-1 στα αποδυτήρια, τότε θα μπορούσαμε να χτυπήσουμε και τη νίκη. Ρε εσύ Καϊκούτ τι ευκαιρία έχασες στο πρώτο ημίχρονο; Τέτοιο δώρο θεού και μου το στέλνεις...
πάνω στον τερματοφύλακα; Τσάμπα το σπατάλισες! Νομίζω εκείνη η φάση τον επηρέασε πάρα πολύ και είχε αντίκτυπο στο υπόλοιπο παιχνίδι του. Δεν ήταν καθόλου καλός και δίκαια αντικαταστάθηκε. Με αυτόν που έπαθα πλάκα και δεν το περίμενα είναι ο Άρτσε. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαφανισμένος. Στο δεύτερο μου έβαλε τα γυαλιά. Κράτησε μπάλα, προώθησε το παιχνίδι, κέρδισε χρόνο, έδωσε σταθερότητα στο κέντρο. Τα πάντα όλα. Πολύ καλός και έδειξε πως το κατέχει το τόπι. Πρέπει να βελτιώσει λίγο το επιθετικό του κομμάτι. Να σουτάρει έξω από την περιοχή, να μοιράζει κάθετες πάσες στους επιθετικούς. Ο Ναζλίδης ήταν κινητικός, προσπάθησε και έβαλε και το γκολ. Μου άρεσε επίσης πολύ ο Όστοϊτς πίσω στην άμυνα. Αν και κατά το παρελθόν του έχω σύρει τα εξ αμάξης, χθες ήταν πολύ καλός. Αρχοντικός, ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι, αλάνθαστος, εγγυητής! Αν δεν έκανε το λάθος ο πιτσιρικάς ο Πούγγουρας στην φάση του πέναλτι, τότε θα μιλούσαμε για ρεσιτάλ άμυνας από τη Βέροια. Τα μπακ πήγαν αρκετά καλά. Τόσο ο Μαλόν, όσο και ο Γιαννούλης κράτησαν αμυντικά και επιθετικά έπιασαν το μάξιμουμ. Ο Γεωργιάδης κυμάνθηκε σε ρηχά νερά. Δεν μου έκανε πλαγιοκοπήσεις, ούτε σέντρες «ξυράφι». Θα πρέπει να ανεβάσει την απόδοσή του. Ο Νέτο έστρεξε προσπάθησε, αλλά δημιουργικά μέτρια πράγματα. Είχε πιο πολύ το νου του στα αμυντικά καθήκοντα. Νομίζω πως αυτή η ισοπαλία είναι πολύ σημαντική. Το ματς της χρονιάς πλέον είναι με τον Αστέρα Τρίπολης. Αν σπάσουμε την παρθενιά και πάρουμε το ματσάκι, τότε θα μιλάμε για ολική επαναφορά της Βέροιας στο πρωτάθλημα!