Το Ειδικό Σχολείο Βέροιας συμμετέχει σε Πρόγραμμα ERASMUS+ KA210 με τίτλο «Χρησιμοποιώντας το ευρώ», (Using Euros) μαζί με σχολεία και οργανισμούς από την Ελλάδα (Δημοτικό Σχολείο Κορινού- Πιερίας ), Κύπρο, Ισπανία και Πορτογαλία. Συντονιστής των δράσεων είναι από την Κύπρο ο κ. Παντελής Μακρής - SESAT Ltd.
Το Πρόγραμμα αποσκοπεί στην παραγωγή λογισμικού με στοχευμένες εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την κατανόηση και χρήση του ευρώ από τους μαθητές των Δημοτικών σχολείων αλλά και των Ειδικών σχολείων, συμβάλλοντας έτσι στην ενίσχυση κατάκτησης μιας σημαντικής κοινωνικής δεξιότητας για τις καθημερινές συναλλαγές όλων, μέσα από διαδραστικές εκπαιδευτικές εφαρμογές .
Η συνάντηση εργασίας έγινε στη Λευκωσία από τις 14 μέχρι και τις 18 Νοεμβρίου 2023, με εκπρόσωπο του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, την Κοινωνική Λειτουργό Έφη Οικονομίδου.
Στην συνάντηση εργασίας συμμετείχε και ο συνταξιούχος από φέτος εκπαιδευτικός Παγκράτης Παυλίδης, που μαζί με τον εκπαιδευτικό Χρήστο Μπίτση ( Δημοτικό Σχολείο Κορινού) αποτελούν την ομάδα παραγωγής, εκτέλεσης και προώθησης του λογισμικού μέσω της ομάδας δημιουργίας της kidmedia. .
Οι εκπαιδευτικές εφαρμογές θα δημιουργούνται σταδιακά και θα αξιολογούνται συνεχώς στην πράξη από τους εκπαιδευτικούς των συνεργατικών σχολείων , ενώ μπορούν να έχουν πρόσβαση στις εφαρμογές όλοι οι εκπαιδευτικοί μέσα από τη σελίδα kidmedia.net (Using Euros) και να στέλνουν στα σχόλια τις προτάσεις τους για τη βελτίωση των εφαρμογών.
Στόχος είναι να θα δοθούν, μετά το τελικό στάδιο, προς χρήση σε όλα τα ευρωπαϊκά σχολεία δωρεάν αποτελώντας ένα χρήσιμο εργαλείο εκμάθησης.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Παρακαλούμε τα σχόλια να είναι σύντομα και να χρησιμοποιείτε nickname για τη διευκόλυνση του διαλόγου. Ο «Βεροιώτης» δεν υιοθετεί τις απόψεις των σχολιαστών, οι οποίοι και είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για αυτές.