Συνάντηση με τον Πρόεδρο και μέλη του Δ.Σ. του Ιατρικού Συλλόγου καθώς και μέλη της Επιτροπής Μικροβιολόγων Ημαθίας πραγματοποίησε χθες ο Αν. Γεν. Γραμματέας ΚΟ της ΝΔ και Βουλευτής Ημαθίας κ. Λάζαρος Τσαβδαρίδης με ατζέντα μία σειρά σημαντικών θεμάτων που χρειάζονται τη μέριμνα της Κυβέρνησης, επ’ ωφελεία τόσο του ιατρικού κόσμου όσο – κυρίως - της υγείας των πολιτών.
Επί τάπητος τέθηκαν από τον Πρόεδρο κ. Ισαακίδη και συζητήθηκαν με τον Βουλευτή τα αιτήματα των κλινικοεργαστηριακών γιατρών για τον εξορθολογισμό του μέτρου του clawback, που δυσχεραίνει τους προϋπολογισμούς των μικρών εργαστηρίων και την οικονομική τους βιωσιμότητα, καθώς και το ζήτημα της Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας των ιατρών της χώρας με τον ΕΟΠΥΥ.
Παράλληλα, εκτενώς συζητήθηκαν οι επιφυλάξεις του ιατρικού κόσμου αναφορικά με την πρωτοβουλία της Κυβέρνησης να φέρει νομοθετική ρύθμιση για την αλλαγή των εργασιακών σχέσεων των ιατρών του δημοσίου, επαναφέροντας με νομοθετική ρύθμιση το μέτρο της μερικής απασχόλησής τους στον ιδιωτικό τομέα.
Τέθηκε επίσης από τον κ. Ισαακίδη το ζήτημα της στελέχωσης των νοσοκομείων με επαρκές και καλά αμειβόμενο ιατρικό προσωπικό.
Ο κ. Τσαβδαρίδης άκουσε με προσοχή τις θέσεις και τις προτάσεις των θεσμικών εκπροσώπων του ιατρικού κόσμου του Νομού μας και δεσμεύθηκε να μεταφέρει ταχύτατα τις ανησυχίες αλλά και τα αιτήματά τους στον Υπουργό Υγείας κ. Πλεύρη, σε συνάντηση που θα έχει μαζί του την επόμενη εβδομάδα στο Υπουργείο.
Εξέφρασε δε τη βεβαιότητά του ότι Κυβέρνηση θα σταθεί για μία ακόμη μία φορά εμπράκτως δίπλα στον ιατρικό μας κόσμο, ο οποίος στον καιρό της πανδημίας ανταποκρίθηκε με αυταπάρνηση στις επιταγές της Πολιτείας, προσφέροντας πολύτιμες υπηρεσίες στο κοινωνικό σύνολο.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Παρακαλούμε τα σχόλια να είναι σύντομα και να χρησιμοποιείτε nickname για τη διευκόλυνση του διαλόγου. Ο «Βεροιώτης» δεν υιοθετεί τις απόψεις των σχολιαστών, οι οποίοι και είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για αυτές.