Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία που γιορτάζεται την 3η Δεκεμβρίου, σύμφωνα με απόφαση της Γ.Σ. του ΟΗΕ, πραγματοποιήθηκε συνάντηση του αθλητικού σωματείου, προσαρμοσμένου αθλητισμού (ΑΜΕΑ) «Εν Σώματι Υγιεί» με μέλη της Διοίκησης της Διοικούσας Επιτροπής Νέας Δημοκρατίας Ημαθίας. Στην συνάντηση δόθηκε η ευκαιρία στη Πρόεδρο κ. Ευαγγελία Γούσια και τον Γραμματέας κ. Δημήτριο Γκανέτσιο να ενημερώσουν για τις δραστηριότητες, τις επιτυχίες αλλά και τα προβλήματα του σωματείου και αθλητών του.
Οι παρευρισκόμενοι αθλητές και συνοδοί αναφέρθηκαν σε θέματα που άπτονται της καθημερινότητας αλλά και των ίσων ευκαιριών και δικαιωμάτων στη μόρφωση και την πρόσβαση στην αγορά εργασίας.
Από την πλευρά του ο Πρόεδρος της Δ.Ε.Ε.Π. Ημαθίας κ Σταύρος Γιανναβαρτζής, τους ευχαρίστησε για την παρουσία τους, εξέφρασε το θαυμασμό του για την έξοχη λειτουργία του σωματείου, τις επιτυχίες των αθλητών στις εθνικές και διεθνείς συμμετοχές, σε πλήθος αγωνισμάτων, που αποδεικνύουν την ποιότητα των πρακτικών του για την ισότιμη προώθηση των ΑμεΑ στον Αθλητισμό και εξέφρασε το έντονο ενδιαφέρον της Νέας Δημοκρατίας και προσωπικά του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη για τα θέματα των Ατόμων με Αναπηρία.
Παρόντες στην συνάντηση ήταν τα μέλη της Δ.Ε.Ε.Π. κ. Ζωή Βεσυροπούλου και ο κ. Γιώργος Παπαδόπουλος που ζήτησαν και ενημερώθηκαν για θέματα του πλαισίου λειτουργίας αλλά των δυνατοτήτων επιμέρους πρωτοβουλιών για τη διευκόλυνση της λειτουργίας του σωματείου.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
-
Η χρυσή λίρα έχει σημειώσει σημαντική άνοδο στην αξία της, ξεπερνώντας τα 600 ευρώ. Η Τράπεζα της Ελλάδος διαμορφώνει τις
-
Η νεολαία της Βέροιας βγαίνει για νυχτερινή διασκέδαση στον Πλαταμώνα, έναν προορισμό που έχει κερδίσει τη φήμη ως η...
-
Η Καστανιά είναι το πιο πράσινο χωριό της Βέροιας, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο δάσος. Το τοπίο
-
Ένα γευστικό φεστιβάλ, το Canteen Festival που διοργανώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, έχει στα σκαριά και ο δήμος Βέροιας
-
Ο υποχρεωτικός καθαρισμός οικοπέδων και ακάλυπτων χώρων, εφαρμόστηκε με ένα σημαντικό νομοθετικό κενό, δηλαδή χωρίς την
-
Η είδηση έσκασε πριν από λίγα λεπτά στα δημοσιογραφικά γραφεία του veriotis.gr και έχει προκαλέσει πανικό στα gossip της Βέροιας. Ένα από
-
Πένθιμα θα χτυπήσουν οι καμπάνε των εκκλησιών της Μητρόπολης Βέροιας, Νάουσας και Καμπανίας το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024,
-
Νέες ανατροπές έχουμε στην οικονομική ζωή της Βέροιας. Το φθινόπωρο που μας έρχεται, θα έχουμε καταιγιστικές εξελίξεις όσον αφορά τα
-
Λίγη ώρα μετά την ολοκλήρωση της θεατρικής παράστασης «ΑΜΛΕΤ», η οποία παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης 25 Ιουλίου 2024 στο
-
H ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στο πλαίσιο των προγραμματισμένων έργων συντήρησης του δικτύου διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ανακοίνωσε προσωρινές
Παρατηρείται επιδημία...καράφλας εκεί στη Δεξιά. Γνωρίζετε ότι υπάρχει λύση, έτσι; Όπως λέει άλλωστε και το γνωστό σλόγκαν...το αποτέλεσμα μετράει!!!!
ΑπάντησηΔιαγραφή