Ένας Ημαθιώτης «άλωσε» την Πόλη

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε ότι διαθέτει καρδιά πρωταθλητή στην Τουρκία. Παρότι αγωνίστηκε με πολλές απουσίες λόγω κορωνοϊού, η ομάδα του Ημαθιώτη τεχνικού «άλωσε» την Πόλη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 79-78 στην παράταση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, οι οποίοι πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη τους στη διοργάνωση, ήταν ο Κλάιμπερν. Ο Αμερικανός φόργουορντ χάρισε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με καλάθι και φάουλ στην τελευταία επίθεση των Ρώσων. Οι Τούρκοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα σ’ όλες τις διοργανώσεις, καθώς δεν μπόρεσαν να βγάλουν ούτε μία κρίσιμη άμυνα στα τελευταία λεπτά.