Έχασε από τον Δούκα ο Φίλιππος με 30-26

Ο Δούκας έκανε την πρώτη του νίκη για την Β’ φάση της Handball Premier κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας με 30-26. Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ, με τον Φίλιππο να προηγείται τα 35′ της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να πάρει μία διαφορά ήδη από το πρώτο 15′ (7-8). Οι αθλητές του Φιλίππου παρά τις δυσκολίες για τη μετακίνησή τους αλλά και την έλλειψη προπονητή, παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι και έκλεισαν ιδανικά το πρώτο μέρος με 12-16.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά των 4 τερμάτων από το πρώτο μέρος και το κατάφεραν μέχρι και το 45′ (19-21). Ο Δούκας όμως έκανε στο τέλος την ανατροπή, με τον Κρητικό να παίζει καθοριστικό ρόλο στο γεγονός αυτό, καθώς σημείωσε 2 κρίσιμα γκολ στο 46:56 (22-21) και στο 47:22 (23-22 με πέναλτι).

Το τελικό 30-26 διαμόρφωσε ο Καρακεχαγιάς και επισφράγισε την νίκη για την ομάδα του. Ακόμα, την πρώτη τους εμφάνιση με την φανέλα των εκπαιδευτηρίων έκαναν οι Πανταζής, Τζάνος και Πάνος, ο τελευταίος εκ των οποίων σημείωσε 2 τέρματα.

Κορυφαίος σκόρερ για τη νικήτρια ομάδα ο Κρητικός, ο οποίος πέτυχε τον εκπληκτικό αριθμό των 15 γκολ! Από την ομάδα του Φιλίππου ο Καραγκιοζόπουλος έστειλε 7 φορές την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΣΕ Δούκα – Φίλιππος Βέροιας 30-26

Πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-8, 10-13, 11-13, 12-16 (ημχ.), 14-17, 17-18, 19-21, 24-22, 27-23, 30-26

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 15, Τόμπρος, Πάνου 2, Παγιάτης, Μελετάκος 5, Τζάνος, Ζαρίκος, Πανταζής, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς 1, Ντούνης 3, Τότος 2, Τζανιδάκης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 2

Φίλιππος Βέροιας: Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 7, Νικολαϊδης 6, Πιστικός, Χουδαβερόγλου, Κουκουτσίδης, Τζίνεβης 2, Μηλόπουλος 1, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 2, Φιλόσογλου 3, Παπαγιάννης, Παπαδόπουλος 5

Διαιτητές της αναμέτρησης: Σκλαβενίτης – Βήτας.

Δίλεπτα: 8 – 5

Πέναλτι: 4/7 – 3/5