Quantcast

Βαριά ήττα του Φιλίππου μέσα στην ΑΕΚ με 42-26

Ο «Αυτοκράτορας» οδεύει προς τον υποβιβασμό
Παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας της handball premier η ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 42-26 του Φίλιππου Βέροιας για την ένατη αγωνιστική. Με το απόλυτο των νικών συνεχίζει η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της handball premier. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είναι στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους την επόμενη αγωνιστική στο κλειστό του Ρέντη. Η Ένωση έχει εντυπωσιάσει στις 9 πρώτες αγωνιστικές έχοντας 316 γκολ στην επίθεση και μεγάλη διαφορά από τη δεύτερη ομάδα. Για τους γηπεδούχους μπήκε στο ματς και ο Καφφάτος, πεντέμιση χρόνια μετά την αποχώρησή του από την ενεργό δράση και αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στην αίθουσα «Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι από το ξεκίνημα κιόλας. Ο Φίλιππος έμεινε στο ματς μέχρι το 13-11 και το γκολ του Παπαδόπουλου. Από εκείνη την στιγμή η Ένωση πάτησε γκάζι και έφτασε στο 17-13 του πρώτου ημιχρόνου με τον Δομπρή.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με γκολ του Μωραΐτη στ 39ο λεπτό η Ένωση έφτασε στο 25-15 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκα ακόμη περισσότερο με Κεδέρη και Γιόσμου. Φλορίδο και Τζίνεβης διαμόρφωσαν το 42-26 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.