«Έπεσε» μαχόμενος ο Φίλιππος - Έχασε από τον ΠΑΟΚ με 28-31

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα στο ΔΑΚ Μακροχωρίου η αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier μεταξύ του Φίλιππου και του ΠΑΟΚ, με την ομάδα της Βέροιας να χάνει με 28-31, δυσκολεύοντας ωστόσο τους «ασπρόμαυρους», που αν και τα βρήκαν σκούρα, πέτυχαν στο τέλος την τέταρτη τους
νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα παίρνοντας προβάδισμα τριών γκολ (4-1) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 4-3, όμως ο Φίλιππος πήρε διαφορά τριών γκολ και πάλι με 8-5, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 8-8. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 11-11, με τη διαφορά να αυξάνεται υπέρ του Δικεφάλου στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, που βρήκε μπροστά την τον ΠΑΟΚ με 13-17.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φίλιππος μείωσε σε 15-17, όμως ο ΠΑΟΚ επανέφερε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα στο 35’ (15-19). Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ έκανε το 18-24 στο 44’, ενώ 12 λεπτά πριν το φινάλε ανέβασε την διαφορά στα επτά γκολ (20-27). Ο Φίλιππος αντέδρασε και με σερί 4-0, μείωσε σε 24-27, ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έπεσε στα δύο τέρματα (26-28).

Στην τελική ευθεία ο Φίλιππος μείωσε σε 27-28, όμως ο ΠΑΟΚ έβαλε γρήγορα-γρήγορα δύο γκολ και προηγήθηκε με 27-30 3:30 λεπτά πριν το τέλος. Ο Δικέφαλος διατήρησε την διαφορά των τριών γκολ και έφυγε από την Βέροια με τη νίκη και με τελικό αποτέλεσμα 28-31.