Σαρωτικός ο Φίλιππος στον Έβρο

Κέρδισε την ομάδα της Ορεστιάδας με 0-3 σετ
Φουριόζος μπήκε στον Α Όμιλο της Α2 Ανδρών ο Φίλιππος Βέροιας καθώς οι «ερυθρόλευκοι» της Ημαθίας με το 3-0 επί του Άθλου Ορεστιάδας απέδρασαν με το τρίποντο από τον Έβρο και έδειξαν έτοιμοι για την άνοδο. Με τρίποντο που
συνοδεύθηκε με εξαιρετική εμφάνιση ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον Β Όμιλο της Α2 ο Φίλιππος Βέροιας. Η ομάδα της Βέροιας έχοντας σε καλή μέρα τους Τζελάτι και Στίγγα επικράτησαν εύκολα και γρήγορα του Άθλου Ορεστιάδας ο οποίος δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει τους φιλοξενούμενους που έκαναν σεφτέ στις νίκες.

Οι παίκτες του Σωτήρη Τζιουμάκα μπήκαν αποφασισμένοι για το τρίποντο και με το μπλοκ του Ντίνα και πόντο του Στέλιου Τζιουμάκα έκαναν το 9-1, ενώ ο Στίγγας το 18-6. Οι γηπεδούχοι έχοντας προβλήματα στην επίθεση δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους που με τον Τζελάτι έκαναν το 21-11 και με το 25-17 προηγήθηκαν 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι «βυσσινί» του Έβρου προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση κάνοντας το 7-6, ωστόσο ο Φίλιππος Βέροιας με το 9-13 έχτισε διαφορά ασφαλείας που φρόντισε να την κρατήσει κάνοντας το 11-16. Ο Άθλος πλησίασε στο 14-16 όμως εκεί με ένα μικρό σερί ανέβασαν την διαφορά στο 14-19 με άσο του Παπαδημητρίου, ο Τζελάτι έγραψε το 16-22 για να τελειώσει το σετ στο 16-25 για το 2-0.

Το τρίτο σετ ήταν ένας μονόλογος για τους παίκτες του Φίλιππου που με το 8-5 και το 11-7 πήραν προβάδισμα νίκης, ενώ με το 20-13 έβαλαν τίτλους τέλους στο σετ που ολοκληρώθηκε με το 25-16 που χάρισε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στην ομάδα της Βέροιας.