Στις 25-27/4 με 8 παραστάσεις η 6η Θεατρική Άνοιξη Εφήβων στη Βέροια

Το Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Βέροιας σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας & και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, διοργανώνουν την 6η Θεατρική Άνοιξη Εφήβων Γυμνασίων & Λυκείων Ημαθίας, Πιερίας και Πέλλας από την Τετάρτη 25 έως και την Παρασκευή 27 Απριλίου
2018 στην Αντωνιάδειο Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών στη Βέροια. Η είσοδος στο κοινό είναι ελεύθερη! Μετά την έναρξη κάθε παράστασης απαγορεύεται η είσοδος!

Η τελετή βραβεύσεων θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 29 Απριλίου 2018, ώρα 11.00π.μ. Στο τέλος της τελετής θα παρουσιαστεί η παράσταση, που θα λάβει το βραβείο καλύτερης παράστασης.

Για δεύτερη χρονιά, η δράση θα εφαρμοστεί και από τα άλλα ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. του Δικτύου «ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ της Εγνατίας Οδού». Με το καλύτερο έργο από κάθε ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., έξι συνολικά, Ιωαννίνων (Ηπείρου), Βέροιας, Καβάλας, Κοζάνης και Σερρών (Μακεδονίας) και Κομοτηνής (Θράκης) θα οργανωθεί διήμερο εφηβικού θεάτρου στη στην έδρα του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών 5, 6 Μαΐου 2018. Η δράση αυτή δε θα έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα.

Τα σχολεία, που θα συμμετέχουν στην 6η Θ.Α.Ε είναι τα εξής:
Αλεξάνδρειο 2ο Γυμνάσιο Βέροιας & 4ο ΓΕΛ Βέροιας, 2ο ΓΕΛ Βέροιας, 1ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας, ΕΕΕΕΚ Βέροιας, 2ο ΓΕΛ Νάουσας, 5ο ΓΕΛ Βέροιας, ΕΕΕΕΚ Έδεσσας και ΓΕΛ Κονταριώτισσας,

Οι θεατρικές ομάδες θα αξιολογηθούν από τα μέλη της κριτικής επιτροπής με κριτήρια την επιλογή του έργου, τη σκηνοθεσία, τη σκηνογραφία, την ενδυματολογία, τη μουσική επιμέλεια, την ηθοποιία, τη γενική παρουσία, για να καταλήξουν στα παρακάτω βραβεία κι επαίνους:

Βραβεία:

Βραβείο καλύτερης παράστασης.

Έπαινοι:
Α’ ανδρικού ρόλου, Α’ γυναικείου ρόλου, Β’ ανδρικού ρόλου, Β’ γυναικείου ρόλου, σκηνοθεσίας, σκηνογραφίας, ενδυματολογίας, μουσικής επιμέλειας, στίχου και ερμηνείας τραγουδιού, χορογραφίας, κινησιολογίας, επιλογής έργου, διασκευής έργου, video art, πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας.

Πρόγραμμα παραστάσεων
«ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ» 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ & 4ο ΓΕΛ ΒΕΡΟΙΑΣ
«Εκάβη» του Ευριπίδη
Τετάρτη
25.04.2018
1η μέρα
1η παράσταση, ώρα 9.00π.μ.

2o ΓΕ.Λ. ΒΕΡΟΙΑΣ
«Εθνικότητά μου, το χρώμα του ανέμου» 3 μονόπρακτα του Ματέι Βίσνιεκ
1.Ο άνθρωπος μέσα στον κύκλο
2.Σκέψου πως είσαι ο θεός
3.Περιμένετε να περάσει ο καύσωνας
Τετάρτη
25.04.2018
1η μέρα
2η παράσταση, ώρα 11.00π.μ.

1ο Γυμάσιο Αλεξάνδρειας
«Το Φιόρο του Λεβάντε» του Γρηγορίου Ξενόπουλου
Τετάρτη
25.04.2018
1η μέρα
3η παράσταση, ώρα 12.30μ.μ.

ΕΕΕΕΚ ΒΕΡΟΙΑΣ
«Ο μικρός κάστορας και η ηχώ» του Άμυ Μακ Ντόναλτ σε διασκευή Μαρίας Ρουμελιώτη
Πέμπτη
26.04.2018
2η μέρα
1η παράσταση, ώρα 9.00π.μ.

2o ΓΕ.Λ. Νάουσας
«Δεν κάνουν όλοι οι κλέφτες ζημιά» του Ντάριο Φο
Πέμπτη
26.04.2018
2η μέρα
2η παράσταση, ώρα 10.30π.μ.

5ο ΓΕΛ Βέροιας
«Ο Βιολιστής στη Στέγη» του Joseph Stein
Παρασκευή
27.04.2018
3η μέρα
1η παράσταση, ώρα 9.00π.μ.

ΕΕΕΕΚ ΕΔΕΣΣΑΣ
«Δουλειές του ποδαριού» (συρραφή αποσπασμάτων από ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου)
Παρασκευή
27.04.2018
3η μέρα
2η παράσταση, ώρα 11.00π.μ.

ΓΕΛ Κονταριώτισσας
«Ρωμαίος και Ιουλιέτα 30 χρόνια μετά»
Παρασκευή
27.04.2018
3η μέρα
3η παράσταση, ώρα 12.00 μεσημέρι


ΔΗΜΟΦΙΛΗ