Μεγάλη νίκη ο Φίλιππος μέσα στα Τρίκαλα με 82-91

Η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας σημείωσε την 7η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ (3ος όμιλος) φεύγοντας απο το κλειστό της Μπάρας με σκορ 82-91. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-13 στο 6ο λεπτό κατάφερε στην συνέχεια να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Στο 8' ισοφάρισε σε 21-21 και απο εκείνο το σημείο βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στο 28' η διαφορά εκτοξεύθηκε στους +18 πόντους (52-60) αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξέσπασμα και με 14-5 πόντους μείωσαν σε 66-73 και λίγο αργότερα σε 70-78. Οι παίκτες του Γκίμα δεν επηρεάστηκαν, διατήρησαν την διαφορά και τελείωσαν το παιχνίδι με 82-91.

Δεκάλεπτα: 23-30, 37-47, 52-68, 82-91

Διαιτητές: Τσαπλής και Κατωτικίδης

Ίκαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Μέξης 8, Φούντας Ζ 14(4)., Γκότσης , Αργύρης Κ 9(1), Μπαρμπαρούσης 2, Χατζής , Τζούρβας 2, Θανασάρας , Αργύρης Σ. 14(2), Στάνκοβιτς 6, Φούντας Γ. 27(3), Θεοδώρου.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Μόρας, Τόκας Π, Τσεσμετζίδης, Τόκας Α., Βάλλιος 9, Τσιακλάγκανος 8, Μαρκοπουλος, Καβαργύρης , Κοθράς 21(3), Παραπούρας 24(4), Σουτζόπουλος 15(2), Καντάρκος 14