Δεν μπόρεσε ο ΑΟΚ Βέροιας - Έχασε από τον Φαίακα Κέρκυρας 55-67 στο ΔΑΚ "Βικέλας"

Τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς για τον ΑΟΚ Βέροιας, αυτή τη φορά από τον πολύ ποιοτικό Φαίακα Κέρκυρας. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη (ντεμπούτο στον πάγκο της ανδρικής ομάδας) πάλεψε στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και κράτησε χαμηλά στο σκορ τους αντιπάλους, ωστόσο στα τελευταία λεπτά του αγώνα έχασε την επαφή και ηττήθηκε στο τέλος με 55-67. Μπροστά σε 100 περίπου φιλάθλους που τίμησαν με την παρουσία τους "λύκους" και έδωσαν ξεχωριστό παλμό στο ΔΑΚ "Βικέλας", το πρώτο ημίχρονο είχε δραματικό χαρακτήρα και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ.

Η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν οι φιλοξενούμενοι κυμάνθηκε στους 5 πόντους, ωστόσο το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 31-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ίδια η εικόνα του αγώνα με τους Φαίακες ωστόσο να ανεβάζουν τα ποσοστά ευστοχίας και να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 47-43.

Στα τελευταία λεπτά όμως του αγώνα, ο ΑΟΚ έχασε την αυτοσυγκέντρωση του και με αρκετά λάθη, έδωσε την ευκαιρία στους νησιώτες να πάρουν "κεφάλι" στο σκορ και να μη χάσουν ποτέ το προβάδισμα μέχρι την τελευταία κόρνα της γραμματείας.

Τα δεκάλεπτα : 19-17, 31-29, 43-47, 55-67

ΑΟΚ Βέροιας : Τρομπούκης 2, Σισμάνης 6, Γκανάς 3 (1), Βλάχος 11 (1), Μαυρίδης 4, Λέφας 5(1), Μπαρμπαρούσης 2, Χαατζηλαμπρινός 4, Γιαννουζάκος 14 (2)

Φαίακας Κέρκυρας : Χατζόπουλος 9, Βογιατζής 13 (3), Ματενίδης 10 (2), Νεδέλκος 6, Σπιτιέρης 3, Μακρίδης 9 (3), Περούλης 17 (1)