Quantcast

Με 24-22 έχασε στο Άργος ο Φίλιππος

Την ήττα από τον Διομήδη γνώρισε το Σάββατο η αντρική ομάδα χάντμπολ του Φιλίππου Βέροιας. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά στο σκορ, που στη λήξη του διαμορφώθηκε στο 24-22. Η ομάδα του Κώστα Δεληγιάννη εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό πεντάλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δεύτερου. Σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 5-0 και το 10-11 έγινε 15-11.
Η ομάδα του Άργους κατάφερε να πάρει με αυτό τον τρόπο τα ηνία του αγώνα. Δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Ιούλιος Αργυρού διαμόρφωσε το 21-17 αλλά οι φιλοξενούμενοι με σερί 3-0 κατάφεραν να μειώσουν σε 21-20 τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Άρσιτς απέκρουσε πέναλτι του Παπαδόπουλου με το οποίο οι Βεροίωτες θα μείωναν σε 23-22. Αντίθετα στην αντεπίθεση ο Αργυρού διαμόρφωσε το 24-21 και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.
ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 24-22

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-2, 4-5, 6-7, 8-8, 12-11 (Ημίχρονο), 15-13, 16-14, 18-16, 21-18, 21-19, 24-22

ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Σμυρνιώτης, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ιουλ. 7, Μούγιτς 5, Χειβιδόπουλος, Αϊβαλιώτης, Μάρκοβιτς 5, Μπεκιάρης, Χαντέλης, Τσατσάς, Άρσιτς, Γιόσμου 3, Δάσκαλος 1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κύρος Σαράφης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Παπαδόπουλος Α., Τσιμπούλας, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Σεϊρεκίδης 6, Φιλόσογλου, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 3, Ασρενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 1, Παπαδόπουλος Σ. 2

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 5/5-1/2.