Εύκολη νίκη για το Φίλιππο επί του Αγρινίου

Εύκολο απόγευμα για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που αντιμετώπισε στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» την ΓΕ Αγρινίου για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα επιβλήθηκε από την έναρξη του παιχνιδιού και πήρε μια ακόμη νίκη που την φέρνει πιο κοντά στο στόχο της. Στο 4' ο Φίλιππος προηγήθηκε με 8-0 ενώ στη συνέχεια κάποιες λάθος επιθέσεις έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 8-5. Στην συνέχεια όμως η ομάδα της Βέροιας δεν άφησε κανένα περιθώριο και με σερί 12-0 έκανε στο 8' το 20-5. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 23-9.

Στο 15' οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν μια χαλάρωση των παικτών του Γκίμα και μείωσαν σε 26-17. Ένα τρίλεπτο οι δυο ομάδες δεν ευστόχησαν σε καμία προσπάθεια τους με το ημίχρονο να τελειώνει με 32-21.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Φίλιππο να αυξάνει την διαφορά (58-31 στο 30') και να φτάνει σε μια άνετη νίκη που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της ανόδου.

Διαιτητες : Τσούλης και Μαλτέσιος
Δεκάλεπτα : 23-9, 32-21, 58-31, 77-46

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας 4, A. Τόκας, Π. Τόκας Α 2, Τσεσμετζίδης 4, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 12(2), Μαρκόπουλος 5(1), Καβαργύρης 8, Κόθρας 10(1), Παραπούρας 12(2), Σουτζόπουλος 15(1), Κάνταρκος 5

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Χειμώνας, Μπεκατώρος 2, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 7, Μπαρούχας 12(1), Σαπλαούρας, Δάρλας 5(1), Βασιλείου 14, Βούλγαρης 6.