Ήττα του Φίλιππου μέσα στην ΧΑΝΘ με 27-25

Το πιο σημαντικό ματς της ημέρας ήταν αυτό ανάμεσα στη ΧΑΝΘ και τον Φίλιππο Βέροιας. Πριν την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην έβδομη θέση, αλλά πλέον ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης απέκτησε προβάδισμα για τη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 27' με τέρματα του Σαρηγιαννίδη και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με το σκορ στο υπέρ τους 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της ΧΑΝΘ κατάφεραν από νωρίς να χτίσουν μία διαφορά η οποία έφτασε και στα πέντε τέρματα οκτώ λεπτά πριν το τέλος (25-20). Ο Φίλιππος δεν το παράτησε το ματς και με τέρμα του Γρηγοριάδη μείωσε σε 25-24 με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος. Εκεί οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο αναπάντητα τέρματα και το μόνο που κατάφεραν οι Βεροιώτες ήταν να μειώσουν στο τελικό 27-25 με τον Αρσενασβίλι.

ΧΑΝΘ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 8-9, 9-10, 13-11 (ημχ.) 15-12, 17-14, 20-17, 24-20, 25-22, 27-25

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 4, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 6, Ιωαννίδης. Παπαδόπουλος Α 2, Κουρουμλίδης 1, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσόγιας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τέο Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης Δ., Τζιμπούλας, Μπαλτατζής 2, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 4, Σεϊρεκίδης 5, Τριανταφυλλίδης Α. Φιλόσογλου, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης 4.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τόλιος, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/4-3/5