Επιστροφή στις νίκες για τον Φίλιππο

Μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα με ΠΑΟΚ και Αερωπό Έδεσσας, ο Φίλιππος Βέροιας ήθελε τη νίκη για να λύσει τα προβλήματα που αντιμετώπιζε όπως είχε αναφέρει και πριν τον αγώνα ο προπονητής του Φιλίππου Τέο Παυλίδης. Στο παιχνίδι που έγινε στη Βέροια, επικράτησε του Φοίβου Συκεών με 24-15. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Από το 15ο λεπτό και μετά ο Φίλιππος άρχισε να «χτίζει» μια διαφορά και φτάνοντας με «νταμπλ σκορ» στο ημίχρονο (14-7). Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Νίκος Ζλατάνος αποβλήθηκε, καθώς χτύπησε τον αντίπαλό του την ώρα που ήταν έτοιμος να κάνει το «φόλοου» για να πετύχει γκολ. Στην επανάληψη, Ο Φίλιππος κυρίως με τις αντεπιθέσεις κατάφερε να διαχειριστεί την διαφορά που είχε από το πρώτο μέρος και σε συνδυασμό με τις αποκρούσεις του έτερου τερματοφύλακα του Φιλίππου Κώστα Ψωμιάδη, το παιχνίδι τελείωσε με διαφορά 9 τερμάτων.