ΑΟΚ Βέροιας - ΓΑΣ Έδεσσα 64-40 και... 1-0

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα play off ο ΑΟΚ Βέροιας. Η ομάδα του Θωμά Τούσα επικράτησε με 64-40 του ΓΑΣ Έδεσσα στο ΔΑΚ Βικέλας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Α ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι Ημαθιώτες, χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα, κατέκτησαν το πρώτο από τα δύο «ροζ φύλλα» που απαιτούνται στην 1η φάση των play off και απέδειξαν πως δίκαια θεωρούνται το φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα και τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στην επίθεση, οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με άμυνα-γρανίτη (χαρακτηριστικό είναι πως στο τρίτο δεκάλεπτο δέχτηκαν μόλις 2(!) πόντους), επικράτησαν με το τελικό 64-60. Όλοι οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν σήμερα είχαν θετική παρουσία, ενώ ακόμη κι ο Γιαννουζάκος που δεν προπονήθηκε κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, βοήθησε σημαντικά στα 15 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε. Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΟΚ την Κυριακή 23/4 στο ΔΑΚ Έδεσσας (20.00) όπου αν κάνει το 2-0, θα προκριθεί στον μεγάλο τελικό της Α ΕΚΑΣΚΕΜ. Σε αντίθετη περίπτωση, το τρίτο ματς θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ Βικέλας, το Σάββατο 29/4 στις 18.00. Στο άλλο ματς της ημιτελικής φάσης, ο ΦΟ Αριδαίας επικράτησε με 72-63 του Πανεδεσσαϊκού και έκανε το 1-0 στην αντίστοιχη σειρά.

Τα δεκάλεπτα : 18-12, 29-24, 56-26, 64-40

ΑΟΚ Βέροιας: Τρομπούκης 11 (1), Ουσουλτζόγλου 11 (1), Χρυσάφης 3 (1), Γκανάς 6, Γεωργαλής, Καπνάς 4, Μάντσος 10 (1), Παπουλίδης 2, Λέφας 10, Γιαννουζάκος 6 (2)