Έχασε στον ημιτελικό ο Φίλιππος από τον ΠΑΟΚ με 26-25 (VIDEO)

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς ο ΠΑΟΚ, έκανε την επανάσταση του στην παράταση και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών, επικρατώντας 26-25 του Φιλίππου Βέροιας, διεκδικώντας το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία του. O Bεσελίνοβιτς ήταν το πρόσωπο του αγώνα, καθώς ευστόχησε σε πέναλτι μόλις 3
δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, στέλνοντας την ομάδα του στον τελικό. Αντίπαλος του δικεφάλου θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης ΧΑΝΘ-Πανελλήνιος. Με μία ομάδα με βαριά φανέλα, όπως ο ΠΑΟΚ και μία ομάδα με βαριά παράδοση στο άθλημα, όπως ο Φίλιππος τα προγνωστικά για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου θα ήταν παρακινδυνευμένα, όπως αποδείχθηκε και εκ του αποτελέσματος. Οι κλειστές άμυνες ήταν χαρακτηριστικό του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να χρειαστούν σχεδόν τρία λεπτά για να ανοίξει το σκορ ο Φίλιππος με τον Δόμπρη. Στη συνέχεια το άγχος έφυγε και άρχισαν να μπαίνουν τα γκολ κυρίως με πέναλτι από τον Παλάσκα. Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνο και το σκορ έκλεισε στο 10-9 υπερ του Φιλίππου Βέροιας. Στην επανάληψη ο Φίλιππος μπήκε καλύτερα στο τάραφλεξ και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 5 γκολ (18-13) 10 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε αρκετά γρήγορα. Με όπλο την ψυχραιμία αλλά και την τεράστια εμπειρία που διαθέτουν οι παίκτες του, ο «δικέφαλος» με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Μαστορογιάννη, έβαλε μεγάλα σουτ και τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε σε 10 λεπτη παράταση. Στην παράταση ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και πήρε μαξιλαράκι ασφαλείας των δύο γκολ. Ωστόσο με κάποια δύσκολα σουτ του Δομπρή ο Φίλιππος ισοφάρισε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η επίθεση ανήκε στους «ασπρόμαυρους» κερδίζοντας πέναλτι στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο πολύ έμπειρος Σλόμποταν Βεσελίνοβιτς νικώντας τον εξαιρετικό Πέτρο Μπουκοβίνα, χαρίζοντας έτσι τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου. Πλέον αυτό που μένει είναι να μάθει ο ΠΑΟΚ τον αντίπαλό του μεταξύ Πανελληνίου και ΧΑΝΘ.