Ήττα με 2-0 μέσα στα Γιάννενα για τη Βέροια

Την ήττα μέσα στα Γιάννενα από τον τοπικό ΠΑΣ γνώρισε η Βασίλισσα του Βορρά. Οι ποδοσφαιριστές του Θωμά Γράφα πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, δίχως να απειλήσουν τους γηπεδούχους. τόχο να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο ανεπιτυχή ματς εντός έδρας (την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης και τη «λευκή» ισοπαλία με τον Λεβαδειακό) παρατάχθηκε στον
αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η Βέροια, με πολλά οικονομικά - εξωαγωνιστικά προβλήματα, αλλά και με τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας μέχρι στιγμής, ευελπιστούσε να φύγει με τουλάχιστον έναν βαθμό από την πρωτεύουσα της Ηπείρου ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, με οκτώ τελικές προσπάθειες, δοκάρι με τον πολύ ορεξάτο Ζάιρο στο 19' (αρχικά απέκρουσε ο Τζόναθαν Λόπεθ) και βέβαια το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 39'. Μετά από πολύ ωραία συνεργασία των παικτών του ΠΑΣ και σέντρα του Λεονάρντο Κούτρη από τα αριστερά, ο Ισπανός επιθετικός νίκησε τους πάντες στον αέρα και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, παραβιάζοντας την εστία του συμπατριώτη του τερματοφύλακα της Βέροιας. Με την έναρξη της επανάληψης, οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το ματς, με τον Κόντε (47', 53') και κυρίως τον Ευριπίδη Γιάκο στο 48', όταν ο Λόπεθ και το δοκάρι έσωσαν τους φιλοξενούμενους από το 2-0. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Παντελής Καπετάνος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς μετά από μια αψιμαχία με τον Αλέξη Μιχαήλ μέσα στην περιοχή απώθησε με το κεφάλι τον αρχηγό του ΠΑΣ. O ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ στο τελευταίο ημίωρο, με τους ποδοσφαιριστές του Θωμά Γράφα να θέλουν αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Κώστα Περιστερίδη, παρά την είσοδο του Αργεντινού επιθετικού Πάμπλο Βίτι στη θέση του στόπερ Μοχαμαντού Σισοκό, και τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης, με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, «έγραψε» το τελικό 2-0 και σφράγισε τη δίκαιη σημερινή νίκη των Ηπειρωτών επί της Βέροιας.