«Καλλονή» η Βέροια - Πέτυχε εντός έδρας νίκη με 2-0

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΜΕ ΓΚΟΛ Ο ΑΝΑΚΟΓΛΟΥ - ΕΧΑΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΝΑΖΛΙΔΗΣ
Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Βέροια επικράτησε 2-0 της Καλλονής στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, πετυχαίνοντας έτσι μόλις τη δεύτερη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, σε σύνολο 11 παιχνιδιών.
Η Βέροια ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί σε μία από τις πρώτες της επισκέψεις στα καρέ της Καλλονής... Ο Κόλα έκανε το γύρισμα από δεξιά στον Μαγιέφσκι και αυτός με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ.
Στο 33' ο Ναζλίδης θα μπορούσε να κλειδώσει το ματς για την Βέροια, αλλά αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε. Η Καλλονή πίεσε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, έχασε σημαντική φάση με τον Νομπρέγκα στο 57', αλλά η Βέροια χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στην επανάληψη κατάφερε να κάνει το 2-0 με τον Ανάκογλου στο 87'.

Με αυτή τη νίκη η «βασίλισσα του Βορρά» έφτασε τους 22 βαθμούς και πήρε τεράστια ανάσα για παραμονή στην κατηγορία, σε αντίθεση με την Καλλονή που πλέον θέλει ένα θαύμα για να σωθεί.