Quantcast

Συμβουλές «Αλέφαντου» σε Λάναρη και Χριστοφορίδη για τον αγώνα με τον Πλατανιά

Από ότι άκουσα, η Βέροια θα παραταχθεί στην Κρήτη με ένα υπηρεσιακό δίδυμο προπονητών, τον Γιώργο Λαναρή και τον Δημήτρη Χριστοφορίδη. Και οι δυο, γνώστες του ποδοσφαίρου και λάτρεις του επιθετιού ποδοσφαίρου. Λοιπόν «Λάνα» και Χριστοφορίδη, ο «Αλέφαντος» θα σας δώσει απλόχερα τις συμβουλές του για το συγκεκριμένο ματσάκι. Για το πως θα πρέπει να παίξει η «Βασίλισσα» και τι κινήσεις πρέπει να γίνουν από τον πάγκο, για να φύγουμε με βαθμό ή βαθμούς από τον Πλατανιά.
Καταρχήν, θα παίξετε με σύστημα «ταμπούρι». Οι Πλατανιάδες καίγονται για τη νίκη και από τα πρώτα λεπτά θα εξαπολύσουν μεγάλη επίθεση. Είναι πολύ σημαντικό, στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα να μην δεχθούμε γκολ. Θα παίξετε με σύστημα 4-2-3-1. Τέρμα ο Καντιμοίρης. Τετράδα στην άμυνα θα βάλετε αυτούς που κράτησαν το μηδέν με τον Παναθηναϊκό. Το αξίζουν άλλωστε μετά την πολύ καλή εμφάνισή τους την προηγούμενη αγωνιστική. Δηλαδή Μαλόν, Μαραγκό, Όστοϊτς και Αμαραντίδη. Μην δω μέσα κανένα Ραούλ, ο άνθρωπος είναι ντεφορμέ. Όπως επίσης και το Νέτο. Είναι επιθετικό μπακ και στο συγκεκριμένο ματς, χρειάζεσαι τον Μαλόν που ειναι καλύτερος στα αμυντικά καθήκοντα. Στα χαφ θα παίξουν ο Μπαλάφας και ο Τσακ Νόρρις. Τρέχουν, μαρκάρουν και είναι «μανούλες» για τέτοια παιχνίδια. Έξω αριστερά θα παίξει ο Γεωργιάδης που δείχνει σημεία ανάκαμψης, έξω δεξιά ο Καλτσάς. Πίσω από τον επιθετικό ο Μπεν και ο μπροστά ο Κάμπορα. Εφόσον αυτοί οι παίκτες σε κάνανε «μάγκα» με τον Παναθηναϊκό, αυτούς θα βάλεις πάλι. Αν καταφέρεις στο πρώτο ημίχρονο και κρατήσεις το μηδέν στην άμυνα, τότε στο δεύτερο, ο Πλατανιάς θα παίξει πολύ επιθετικά και θα αφήσει κενούς χώρους πίσω. Αυτό μπορείτε να το εκμεταλευτείτε και με την ταχύτητα των Καλτσά - Μπεν και την «κόμπρα» τον Κάμπορα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, κάνεις το 0-1 και αντίο ζωή μετά το έργο για τα Πλατανόφυλλα. Οι ποδοσφαιριστές θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένοι και να αποφύγουν τα λάθη. Αλληλοκαλύψεις παντού. Καλτσάς και Γεωργιάδης θα πρέπει να γυρνάμε πίσω και να βοηθάνε τα μπακ. Και στις αντεπιθέσεις θα πρέπει να είμαστε «φωτιά». Θέλω με δυο μπαλιές να βγαίνουμε στην κόντρα. Όχι πασούλες και πάγωμα του παιχνιδιού, γιατί οι Κρητικοί θα σου κλέβουν την μπάλα και μόνιμα θα είναι στην επίθεση. Λοιπόν Λάνα και Χριστοφορίδη, αυτά ήθελα να σας πω. Και η ισοπαλία είναι πολύ καλό αποτέλεσμα. Σας εύχομαι καλή επιτυχία!!!