«Νίκος Αλέφαντος»: «Βασίλισσα και στη Θράκη»

Γεια σας μάγκες. Είδα χθες από την τηλεόραση το παιχνίδι της Βέροιας στην Κομοητηνή και πραγματικά αυτό που σκέφτηκα μετά την λήξη του αγώνα, είναι ότι αυτή η ομάδα έχει αποκτήσει πλέον μέταλλο. Με γκολ του Καλτσά στο 89 λεπτο (νομίζω πως ο Νικολάκης με τις εμφανίσεις του πλέον, έχει στρέψει όλα τα βλέμματα της super league επάνω του και ότι πολύ σύντομα θα τον καμαρώσουμε σε μεγάλη Ελληνική ή ακόμα και ευρωπαΐκή ομάδα), η Βέροια που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ραούλ Μπράβο, «έκλεψε» βαθμό από τον ανώτερο Πανθρακικό (να τα λέμε και αυτά!), παίρνοντας ισοπαλία με σκορ 1-1!
Η Βέροια ήταν πεσμένη στο...χωράφι της Κομοτηνής χάνοντας με 1-0 από το 10' και παίζοντας με δέκα από το 80', όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του αγώνα. Τι γλυκό γκολάκι ήταν αυτό; Σε έναν πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο (μιλάμε για χωράφι όχι αστεία), η ομάδα της Κομοτηνής ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχε όλες τις προϋποθέσεις για να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές: γρήγορο γκολ, δοκάρι (Ντιγκινί 72') και αριθμητικό πλεονέκτημα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Βέροια όμως - που ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν έκανε φάσεις στο β' - βρήκε με κάποιον τρόπο τα ψυχικά αποθέματα για να παλέψει έστω και με δέκα παίκτες, παίρνοντας την ισοπαλία λίγο πριν το φινάλε ενός ματς με άγρια ομορφιά. Ο Πανθρακικός παρέμεινε αήττητος για έβδομο ματς σερί εντός, αλλά θα κάνει γιορτές στην επικίνδυνη ζώνη καθώς έχει κερδίσει μόλις δύο από αυτά, ενώ η Βέροια συνεχίζει να βλέπει ψηλά...Ο Γκρανέρο ξεκίνησε το ματσάκι με σύστημα 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Καντιμοίρης (σταθερός, στην φάση του γκολ δεν φέρει ευθύνη), δεξί μπακ ο Μαλόν (μέτριος), αριστερά ο Μπράβο (τσάμπα κόκκινη κάρτα), σέντερ μπακ οι Καλί (καλά τα πήγε, χρειάζεται να βελτιωθεί στα τρεξίματά του) και Όστοϊτς (κρατάει ταμπούρι πίσω, καλός), Αμυντικά χαφ οι Μπατιόν (καλός αλλά πρέπει να βελτιωθεί στο επιθετικό κομμάτι) και Βεργώνης (τα έχουμε πει ο άνθρωπος είναι η ψυχή της ομάδας). Στο δεξί άκρο ο Καλτσάς (το παστέλωσε στο 90 ο τσάκαλος, ωραία καρφωτή κεφαλιά), στο αριστερά ο Ντουμίτρου (δεν είναι ο Ντουμίτρου των πρώτων αγωνιστικών, έχει πέσει, ελπίζω σύντομα να βρει τον καλό του εαυτό, ο Παυλίδης (τον συμπαθώ πολύ αυτόν τον παίκτη) πίσω από τον Μπεν (η ποιότητα του είναι αδιαμφισβήτητη). Το ματς όμως αυτό είναι πλέον παρελθόν. Πάμε παρακάτω. Λέτε να γίνει κανένα θαύμα και να δούμε τη «Βασίλισσα» στην Ευρώπη; Μακάρι ρε γαμώτο, είναι ένα όνειρο που αν πραγματοποιηθεί θα το θυμόμαστε για μια ζωή!!!