Μεγάλη νίκη του Φίλιππου Βεροίας επί του Ηλυσιακού με 73-63

ΕΚΑΝΕ ΤΟ «ΤΡΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ»
Από επιτυχία σε επιτυχία οδεύει το μπασκετικό τμήμα της Φίλιππου Βέροιας, καθώς πριν από λίγη ώρα επικράτησε στο κλειστό γήπεδο του Ε.Α.Κ. στο Μακροχώρι, επί του Ηλυσιακού με 73-63. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μετά από εξαιρετική εμφάνιση και πολύ καλή άμυνα, κατάφεραν να κερδίσουν μια ακόμα αγωνιστική και να φιγουράρουν πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος καθώς οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο με 33-33. Στην επανάληψη, οι Βεροιώτες άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 51-46.

Στην συνέχεια, ο Ηλυσιακός ανέβασε την απόδοσή του και με ένα «come back» έκανε το 51-50. Ο Φίλιππος όμως με επιθετικές λύσεις στο σκοράρισμα (τρίποντο του Γκιουλέκα και γκολ φάουλ του Τραιανού) πήρε κεφάλι στο σκόρ και κράτησε την διαφορά μέχρι τέλους!!! Μια πολύ μεγάλη εμφάνιση για τον Φίλιππο που ατενίζει πλέον το μέλλον του με ιδιαίτερη αισιοδοξία...

Δεκάλεπτα: 17-14, 33-33, 51-46, 73-63

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Πεταλωτής 7 (1), Μαρτίνς 1, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11, Δεληγιώργης 18 (1τρ., 6ασ., 5κλ.), Πλιούκας 10, Γκιουλέκας 16 (2), Κασαμπαλής 6 (13ρ., 4ας.), Λευκαδίτης 4, Πεχλιβάνος.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σορώτος): Τζιβελέκας 2, Δρόσος 2, Ζώρζος 6, Καρτέρης 7 (1), Νικολακόπουλος 3 (1), Περδικάρης 7, Βλάχος 9 (1), Κακλαμανάκης 2, Τσιώκος 13, Αναγνωστάκης 12 (1τρ., 4ασ., 3κλ.).